W ostatnim czasie oszuści są coraz bardziej aktywni. Wykorzystują zwiększone zainteresowanie zakupami online. Zbliża się okres kolejnych akcji promocyjnych jak Black Friday i Cyber Monday, pamiętajmy by zachować ostrożność. Naszą czujność powinny wzbudzić szczególnie wszelkie prośby o podanie danych do karty płatniczej, czy logowania do bankowości.

Jednym z popularnych sposobów wyłudzenia danych są fałszywe konkursy, takie jak loteria na Facebooku z Lidlomixem w roli głównej. CyberRescue ostrzega, że oszuści podszywają się także pod Media Markt i wysyłają wiadomość e-mail o wygranej. Próbując odebrać nagrodę można uruchomić płatną subskrypcję.

Uwaga na fałszywe wiadomości od Poczty Polskiej

Oszuści po raz kolejny podszywają się pod znaną markę w celu wyłudzenia danych. CyberRescue donosi, że wysyłane są fałszywe e-maile rzekomo od Poczty Polskiej. W wiadomości jaką otrzymuje ofiara znajduję się informacja o oczekującej przesyłce. Aby móc ją odebrać w ciągu 2 dni należy dopłacić 4,99 PLN.

W e-mailu od oszustów znajduję się link „kliknij tutaj”, który przenosi do fałszywej strony płatności. Pojawia się na niej prośba o podanie numeru telefonu, adresu e-mail oraz numeru karty płatniczej. Po przesłaniu tych informacji można stracić wszystkie środki z konta bankowego.

Oszuści w ostatnim czasie podszywają się także pod InPost. Ofiara otrzymuje SMS o zatrzymaniu paczki z tytułu niedopłaty niewielkiej kwoty. W wiadomości znajduje się link przenoszący do fałszywej strony płatności.

Wcześniej CyberRescue ostrzegało przed metodą oszustwa, która doprowadza do uruchomienia płatnej subskrypcji. Wysyłane są wiadomości e-mail z informacją o konieczności weryfikacji danych do konkretnego dnia, aby otrzymać przesyłkę. Można stracić ponad 100 PLN co dwa tygodnie.

Kilka dni temu informowaliśmy o fałszywych wiadomościach SMS rzekomo od PGE. Oszuści próbują wyłudzić dane za pomocą wiadomości informującej o obowiązku uregulowania rachunku za prąd. Ofiara jest informowana, że w przypadku braku płatności zostanie odłączona jej energia elektryczna.