Różnorodność współczesnych fraudów nadaje sytuacji złożoności. Od zaawansowanych technik profesjonalnych przestępców, przez ukradzione tożsamości przestępców amatorów, po klientów „tylko oglądających” z fałszywymi danymi – każdy rodzaj stanowi wyzwanie dla firm.

Problem jest więc rzeczywiście poważny, ale również możliwy do rozwiązania. Kluczem do skutecznej walki z nadużyciami jest posiadanie odpowiednich danych i umiejętność ich strategicznego wykorzystania. W tym artykule dowiesz się, jakie kluczowe informacje posiadasz już teraz, aby być gotowym do walki z fraudami, jakie metody mogą okazać się skuteczne i jakie nowoczesne podejścia warto wdrożyć. Gotowy na głębsze zanurzenie w temat? Zaczynajmy. Materiał powstał we współpracy z firmą Algolytics Technologies.

Twoje dane są wystarczające, aby walczyć z fraudami

Już teraz, w swojej firmie, dysponujesz wysoce-predyktywnymi danymi. O jakie dokładnie informacje chodzi? To m.in. adres, e-mail, rodzaj urządzenia czy IP. Pozornie może się wydawać, że nie znaczą one zbyt wiele, ale prawda jest zupełnie inna. Przekonaj się, zaglądając do poniższego przykładu.

Algolytics 1

Jak widzisz, każda z poniższych informacji może być wykorzystana do oszacowania ryzyka fraudu.

Jak to działa? Na przykład w przypadku adresów e-mail okazuje się, że niektóre domeny jak i również sam sposób zapisu adresu e-mail korelują z wyższym ryzykiem nadużycia. Jeśli posiadasz adresy e-mail swoich klientów oraz wiesz, którzy z nich podjęli się nadużycia, jesteś w stanie zbudować model predykcyjny szacujący ryzyko na podstawie właśnie tej informacji.

Jaką skuteczność można osiągnąć bazując tylko na wspomnianych danych? Spójrz na poniższą tabelę.

Komponenty score ROCA Gini coeff
Urządzenie 70,0% 40,1%
Adres / lokalizacja 69,0% 38,0%
E-mail 68,5% 37,0%
IP 62,2% 24,5%

Współczynnik ROC na poziomie 69-70% to już naprawdę niezły wynik, a jesteś w stanie osiągnąć go jedynie na podstawie darmowych danych dot. wykorzystywanego przez Twojego klienta urządzenia czy jego lokalizacji.

Przejdźmy dalej i dowiedzmy się trochę więcej o tym, co skrywa za sobą adres.

Geoscoring – szacowanie ryzyka fraudu na podstawie lokalizacji

Jak się okazuje, poziom ryzyka silnie zależy od lokalizacji. W poprzednim rozdziale wspomnieliśmy o skuteczności modelu opartego na adresie na poziomie ROC 69% dla klientów indywidualnych. Natomiast w przypadku spółek wartość ta sięga aż 80%.

Doświadczenia Algolytics w różnych branżach potwierdzają więc, że dane lokalizacyjne posiadają potężną siłę predykcyjną. Stanowią niejako pierwszą linię obrony przed nadużyciami, działając samodzielnie lub w synergii z istniejącymi modelami, zwiększając ich skuteczność. Wykorzystanie wewnętrznych danych firm i branżowej wiedzy pozwala na jeszcze lepsze rezultaty.

Tworząc mapę oceny ryzyka, możemy zejść aż do poziomu budynków. Poniżej znajdziesz wizualizację oceny ryzyka dla Warszawy i Wrocławia. Czerwone obszary to miejsca o wyższym potencjalnym ryzyku, podczas gdy zielone symbolizują obszary o niższym ryzyku.

Algolytics 2

Efekt? Możliwość skutecznej segmentacji klientów, dostosowania ofert i opracowania efektywnych strategii marketingowo-sprzedażowych w oparciu jedynie o informację o adres klienta. Dane lokalizacyjne to jednak nie jedyne łatwo dostępne dane, które mogą pomóc Ci w walce z fraudami.

Możesz pójść o krok dalej i zebrać dane behawioralne

Osiągnięcie jeszcze wyższej skuteczności predykcyjnej zależy od zrozumienia nie tylko tego, co klient robi, ale również jak to robi. Możesz tu skorzystać z informacji dotyczących zachowań klientów na Twojej stronie internetowej lub w aplikacji. Chodzi m.in. o ruchy myszką, przesuwanie palcem, klikanie w różne zakładki, pozycję urządzenia, a nawet sposób wpisywania informacji na klawiaturze. To wszystko tworzy tzw. Cyfrową Sygnaturę Użytkownika (CSU).

Poniżej znajdziesz ilustrację, jaką skuteczność osiągnął model oparty wyłącznie na danych z CSU.

Algolytics 3

To niemal jak czytanie między wierszami, tylko w przypadku cyfrowego świata. Model oparty o dane z Cyfrowej Sygnatury Użytkownika może dostarczyć jeszcze bardziej precyzyjnych prognoz dot. nadużyć, a także może być wykorzystany do przewidywania innych zdarzeń biznesowych takich jak ocena zdolności kredytowej, prawdopodobieństwa dokończenia transakcji czy nawet zakupu danego typu produktów.

Podsumowując, wiesz już, że masz w ręku dane, które odpowiednio wykorzystane mogą pozwolić Ci skutecznie przeciwdziałać oszustwom. Należą do nich informacje wpisywane przez Twoich klientów w formularzach oraz dane dotyczące ich zachowania w sieci.

Jeśli temat ochrony antyfraudowej budzi Twoje zainteresowanie, skontaktuj się z Algolytics pod adresem info@algolytics.pl.