Oznacza to, że cały proces potrwa dłużej niż pierwotnie zakładano. Cyfrowy Polsat miał nadzieje na szybkie przeprowadzenie postępowania i jego zakończenie jeszcze w I kwartale bieżącego roku. Początkowo Cyfrowy Polsat zamierza wykupić 66% akcji Netii. Przy okazji II etapu postępowania UOKiK zbada cały rynek płatnej telewizji w Polsce.

Czytaj także: Bitcoin już tylko za 8 tysięcy dolarów. Co się dzieje?

UOKiK wydłuża postępowanie w sprawie przejęcia Netii przez Cyfrowy Polsat

– W opinii UOKiK przedsiębiorcy prowadzący działalność na  rynku dostępu do płatnej telewizji  rywalizują o klienta, niezależnie od tego, w jaki sposób dostarczają usługę (w tej sprawie Cyfrowy Polsat poprzez platformę satelitarną, a Netia za pomocą sieci kablowej). Konsument otrzymuje bowiem porównywalną usługę. Natomiast w ujęciu geograficznym rynek zależny jest od stosowanej technologii. Dla operatorów platform satelitarnych jest to co do zasady rynek krajowy, a dla operatorów kablowych rynek ten ograniczony jest zasięgiem sieci i stanowi obszar miasta lub miejscowości – czytamy w komunikacie UOKiK.

– Urząd musi przede wszystkim sprawdzić udziały Cyfrowego Polsatu, Netii oraz ich konkurentów na lokalnych rynkach. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie przez UOKiK badania tego rynku. Rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia – głosi kolejna część komunikatu.

Sam fakt przeprowadzenia drugiego etapu postępowania nie powinien nikogo dziwić. Jest to zgodne z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów. Pierwszy etap ma trwać około miesiąca, natomiast drugi może się wydłużyć przy sprawach skomplikowanych, kiedy trzeba zbadać rynek – czyli tak jak w tym przypadku.

Przejęcie Netii to kolejny krok pozwalający Cyfrowemu Polsatowi wejść na obecnie bardzo słabo spenetrowany przez niego rynek dużych i średnich miast. Jest on aktualnie zdominowany przez telewizję kablową w segmencie płatnej telewizji, w telefonii stacjonarnej przez Orange Polska, a w telefonii komórkowej przez T-Mobile, Orange i Play. Więcej na temat transakcji na linii Cyfrowy Polsat – Netia oraz innych wydarzeniach na rynku telewizji kablowej w Polsce można przeczytać tutaj – Telekomunikacja i telewizja kablowa w Polsce – co przyniesie rok 2018?.

Poniżej grafika przedstawiająca proces postępowania UOKiK w sprawach koncentracji.

UOKiK postępowanie w sprawach koncentracji Cyfrowy Polsat przejmuje Netię