Partner serwisu Visa dla biznesu

Kiedy Cyfrowy Polsat przejmie Netię? UOKiK wydłuża postępowanie

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
Opublikowano: 2 lutego 2018, 13:53 Aktualizacja: 20 lutego 2020, 15:03

W połowie grudnia 2017 roku Cyfrowy Polsat wystosował pismo do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia Netii. Byłby to bardzo znaczący ruch dla rynku płatnej telewizji w Polsce. Dzisiaj UOKiK poinformował, że skierował swoje postępowanie do drugiej fazy.

Darmowe usługi dla klientów PKO Banku Polskiego. To efekt decyzji UOKiK

Oznacza to, że cały proces potrwa dłużej niż pierwotnie zakładano. Cyfrowy Polsat miał nadzieje na szybkie przeprowadzenie postępowania i jego zakończenie jeszcze w I kwartale bieżącego roku. Początkowo Cyfrowy Polsat zamierza wykupić 66% akcji Netii. Przy okazji II etapu postępowania UOKiK zbada cały rynek płatnej telewizji w Polsce.

Czytaj także: Bitcoin już tylko za 8 tysięcy dolarów. Co się dzieje?

UOKiK wydłuża postępowanie w sprawie przejęcia Netii przez Cyfrowy Polsat

– W opinii UOKiK przedsiębiorcy prowadzący działalność na  rynku dostępu do płatnej telewizji  rywalizują o klienta, niezależnie od tego, w jaki sposób dostarczają usługę (w tej sprawie Cyfrowy Polsat poprzez platformę satelitarną, a Netia za pomocą sieci kablowej). Konsument otrzymuje bowiem porównywalną usługę. Natomiast w ujęciu geograficznym rynek zależny jest od stosowanej technologii. Dla operatorów platform satelitarnych jest to co do zasady rynek krajowy, a dla operatorów kablowych rynek ten ograniczony jest zasięgiem sieci i stanowi obszar miasta lub miejscowości – czytamy w komunikacie UOKiK.

– Urząd musi przede wszystkim sprawdzić udziały Cyfrowego Polsatu, Netii oraz ich konkurentów na lokalnych rynkach. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie przez UOKiK badania tego rynku. Rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia – głosi kolejna część komunikatu.

Sam fakt przeprowadzenia drugiego etapu postępowania nie powinien nikogo dziwić. Jest to zgodne z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów. Pierwszy etap ma trwać około miesiąca, natomiast drugi może się wydłużyć przy sprawach skomplikowanych, kiedy trzeba zbadać rynek – czyli tak jak w tym przypadku.

Przejęcie Netii to kolejny krok pozwalający Cyfrowemu Polsatowi wejść na obecnie bardzo słabo spenetrowany przez niego rynek dużych i średnich miast. Jest on aktualnie zdominowany przez telewizję kablową w segmencie płatnej telewizji, w telefonii stacjonarnej przez Orange Polska, a w telefonii komórkowej przez T-Mobile, Orange i Play. Więcej na temat transakcji na linii Cyfrowy Polsat – Netia oraz innych wydarzeniach na rynku telewizji kablowej w Polsce można przeczytać tutaj – Telekomunikacja i telewizja kablowa w Polsce – co przyniesie rok 2018?.

Poniżej grafika przedstawiająca proces postępowania UOKiK w sprawach koncentracji.

UOKiK postępowanie w sprawach koncentracji Cyfrowy Polsat przejmuje Netię


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

cyfrowy-polsat-przejmie-netie-uokik-wydluza-postepowanie