Z badania przeprowadzonego przez Easy Check wynika, że 33% Polaków słyszało o otwartej bankowości. Dodatkowo ponad połowa ankietowanych w zamian za dodatkowe korzyści jest skłonna udostępnić innym podmiotom dane ze swojego rachunku bankowego.

Cena, szybkość i bezpieczeństwo – otwarta bankowość oczami Polaków

W podcaście ze Zbigniewem Hordeckim porozmawialiśmy o kwestiach bezpieczeństwa związanych z otwartą bankowością, zaufaniu do banków i fintechów, a także o rozwoju open bankingu poza granicami Polski. Warto dodać że Easy Check posiada także licencję AISP od KNF.

Głównymi motywacjami dla Polaków przy korzystaniu z otwartej bankowości są cena, szybkość i bezpieczeństwo. Prawie 30 proc. ankietowanych zadeklarowało, że do przekazania danych z rachunku bankowego innym podmiotom finansowym przekonałaby ich niższa cena produktu. Prawie 20% wskazało z kolei na uproszczenie procesu sprzedaży i weryfikacji tożsamości, która jest potrzebna np. podczas wnioskowania o pożyczkę online.

Ze Zbigniewem Hordeckim rozmawiał Rafał Tomaszewski, redaktor naczelny Fintek.pl. Materiał jest dostępny w wersji wideo na YouTube. Wersje audio można odsłuchać m.in. na Spotify i Soundcloud.

Pozostałe podcasty znajdziecie pod tym linkiem i w zakładce Fintek Extra.

Wersja audio:

Podcast na YouTube: