Partner serwisu Visa dla biznesu

Czy to koniec Ministerstwa Cyfryzacji?

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
Opublikowano: 26 marca 2018, 14:52 Aktualizacja: 26 marca 2018, 14:58

Po rekonstrukcji rządu z początku bieżącego roku pojawiły się głosy o likwidacji Ministerstwa Cyfryzacji. Część mediów uznała nawet, że dymisja ówczesnej minister Anny Streżyńskiej oraz powstanie nowego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii równa się z końcem resortu cyfryzacji. Wtedy doniesienia okazały się nieprawdziwe, ale teraz sprawa powraca.

Czy to koniec Ministerstwa Cyfryzacji?

Zgodnie z informacjami podawanymi przez Wprost, MinCyf ma zostać zastąpione przez Agencję ds. Informatyzacji, działającą przy kancelarii premiera. Zmiana ma uratować wiele projektów rozpoczętych jeszcze przez Annę Streżyńską, które po jej dymisji stoją w miejscu. Więcej o rekonstrukcji rządu i wspomnianym zamieszaniu z Ministerstwem Cyfryzacji można przeczytać tutaj – Ministerstwo Cyfryzacji rozwiązane? Okazuje się, że nie [Aktualizacja].

Czytaj także: Oto nowa era streamingu wydarzeń sportowych

Likwidacja Ministerstwa Cyfryzacji i co dalej?

Wprost podaje, że problemem są przede wszystkim te cztery inicjatywy:

Likwidacja Ministerstwa Cyfryzacji wydaje się nieunikniona, ale nie wiadomo jeszcze kto przejmie po nim realizację poszczególnych projektów. Jedna z możliwości to przekazanie modernizacji CEPIK 2.0 i prac nad ustawą o ochronie danych osobowych w ręce Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Druga opcja to przejęcie wszystkich projektów przez Agencję ds. Informatyzacji.

Obecnie na czele resortu cyfryzacji stoi de facto wiceminister Marek Zagórski, a całe MinCyf podlega pod nadzór premiera Morawieckiego. Brak ministra przez prawie 3 miesiące i zastopowanie wielu projektów miały doprowadzić resort do śmierci klinicznej. Na razie nie wiadomo kiedy ma dojść do likwidacji ministerstwa.

Czytaj także: HBO GO dostępne dla każdego

Przez ostatnie dwa lata Ministerstwo Cyfryzacji zrobiło naprawdę wiele, aby ułatwić życie obywatelom. Wskrzeszenie Profilu Zaufanego i integracja z bankowością mobilną, krajowy węzeł e-tożsamości, mDokumenty, rejestracja narodzin dziecka online, zgłoszenie zgubienia bądź kradzieży dowodu osobistego przez Internet – to tylko niektóre projekty realizowane przez MinCyf. Więcej o inicjatywach Ministerstwa Cyfryzacji można przeczytać w raporcie na temat cyfryzacji kraju – Raport o cyfryzacji kraju. Czym może pochwalić się Ministerstwo Cyfryzacji?


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

czy-to-koniec-ministerstwa-cyfryzacji