Kilka dni temu pisaliśmy o potencjalnej likwidacji Ministerstwa Cyfryzacji. Powodem miały być problemy ze zrealizowaniem wielu projektów, rozpoczętych jeszcze przez Annę Streżyńską. Resort miał zostać zastąpiony przez Agencję ds. Informatyzacji. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Czy to koniec Ministerstwa Cyfryzacji?.

Czytaj także: Niedziela najmniej popularnym dniem na zakupy

Marek Zagórski nowym ministrem?

Teraz okazuje się, że to wcale nie jedyne rozwiązanie. Rzeczpospolita podaje, że zgodnie z jej nieoficjalnymi informacjami nowym ministrem cyfryzacji ma zostać właśnie Marek Zagórski. Równocześnie Zagórski przestanie być wiceprezesem partii Porozumienie Jarosława Gowina – funkcję tą piastuje od 2014 roku.

Rzeczpospolita podaje, że Marek Zagórki oficjalnie zostanie członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnijmy, że bezpartyjność i zbyt duża niezależność Anny Streżyńskiej była jednym z powodów jej odwołania. Po długich rozważaniach rządzący mieli ustalić, że na razie najlepiej pozostawić resort cyfryzacji w obecnym kształcie i powołać nowego ministra.

Czytaj także: Rejestracja narodzin dziecka przez Internet coraz bliżej

Nowy minister na pewno nie będzie miał łatwego zadania. Mówiąc kolokwialnie, musi „ogarnąć” wiele projektów, które przez ostatnie miesiące stały w miejscu. Mowa tutaj między innymi o dowodach osobistych z warstwą elektroniczną, które muszą pojawić się w Polsce najpóźniej w marcu 2019 roku – to wytyczne Unii Europejskiej. Inne projekty to dalsza modernizacja systemu CEPIK 2.0, czy zmiany w prawie telekomunikacyjnym. Więcej o innych otwartych, jak i zrealizowanych projektach MinCyf można przeczytać tutaj – Raport o cyfryzacji kraju. Czym może pochwalić się Ministerstwo Cyfryzacji?.

Czytaj także: Rząd przyjął projekt ustawy o RODO