Nasdaq to oczywiście jedna z największych giełd na świecie, której przedstawiać nie trzeba. To tutaj notowane są takie spółki jak Amazon, Alphabet (Google), Facebook, Apple czy właśnie Microsoft (tzw. GAFA). Z kolei Refinitiv to spółka technologiczna, która specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań i narzędzi analitycznych dla inwestorów, głównie tych działających w oparciu o machine learning oraz sztuczną inteligencję. 

Niska jakość danych oraz utrudniony dostęp do nich bardzo często jest przyczyną błędnych decyzji inwestycyjnych. Refinitiv chce to zmienić, a biorąc pod uwagę trudności w pozyskiwaniu odpowiednich talentów specjalizujących się data science – również dostarczyć ich ekwiwalent, czyli odpowiednio zaprogramowane narzędzie analityczne.

Akcje w Excelu

W zeszłym roku Microsoft wprowadził nowe typy danych do arkusza Excel – Akcje i Geografia. Dzięki temu użytkownicy wystarczy, że wpiszą np. PKO BP, a następnie zaznaczą opcję „akcje” i w wierszu wyświetlą się wszystkie najważniejsze informacje na temat spółki, które zaciągane są przez wyszukiwarkę Bing. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie, które ułatwia codzienną pracę milionom ludzi na całym świecie. Pod warunkiem, że o tym wiedzą.

A teraz będzie jeszcze prościej, bo dane będą mogły aktualizować się automatycznie w czasie rzeczywistym – niestety, na razie tylko te pochodzące z amerykańskiego rynku. Aczkolwiek znajdziemy tu także dane o kursach walut, kryptowalutach oraz obligacjach. Ponadto miliony ludzi na całym świecie otrzyma dostęp do danych giełdowych nie tylko za pośrednictwem Excela, ale również Cortany, czyli wirtualnego asystenta od Microsoftu.

W Polsce dostęp do danych giełdowych, w tym danych historycznych to droga przez mękę. Polityka polegająca na utrudnianiu dostępu do analizy i edycji danych tudzież uporczywe monetyzowanie tych informacji, tak jakby w dobie Internetu i smartfonów, miało to stanowić główny fundament rozwoju rynku kapitałowego, jest błędem – „walką o orzechy, gdy miliony uciekają”.