Partner serwisu Visa dla biznesu

Deutsche Telekom wprowadza zintegrowane karty SIM

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Telekomunikacja
Opublikowano: 5 lutego 2019, 12:17 Aktualizacja: 18 kwietnia 2019, 22:21

Deutsche Telekom wprowadza zintegrowane karty SIM, które będzie można zastosować w urządzeniach wykorzystujących Internet of Things. Chodzi między innymi o inteligentne czujniki – na przykład do mierzenia poziomu wody, temperatury, czy te stosowane na parkingach (obliczające liczbę wolnych i zajętych miejsc). Komercyjne wdrożenie nuSIM planowane jest na drugą połowę 2019 roku.

Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie połączone z siecią telekomunikacyjną będą mogły działać bez fizycznej karty SIM, przez co będzie można je projektować w inny sposób – na przykład zmniejszając ich rozmiar. Na pierwszy rzut oka nuSIM w znacznym stopniu przypomina eSIM – czyli wbudowane karty dla smartfonów, tabletów i smartwatchy.

nuSIM – zintegrowane karty SIM od Deutsche Telekom

Na razie Deutsche Telekom nie wyjaśnił czym oba rozwiązania będą się różnić – idea jest ta sama, ale różnią je urządzenia docelowe, w których mają być stosowane. Na stronie DT czytamy, że przy produkcji układów scalonych niemiecki gigant współpracuje z Altair Semiconductor, Commsolid/Goodix, HiSilicon, Nordic Semiconductor, Qualcomm Technologies, Samsung Electronics i Sequans Communications. Natomiast jeżeli chodzi o cyberbezpieczeństwo, to tutaj Deutsche Telekom pomaga Giesecke+Devrient Mobile Security. Więcej o projekcie można przeczytać tutaj.

Wracając do kart eSIM, to przypomnijmy, że jako pierwszy na polski rynek wprowadził je Orange. Na razie są dostępne dla posiadaczy najnowszych iPhone’ów XS, XS Max i XR. Orange Polska zapewnia jednak, że lista urządzeń, na których będzie można korzystać z eSIM będzie się sukcesywnie powiększać.

Na razie wbudowane karty SIM są szczególnie przydatne właśnie dla posiadaczy najnowszych smartfonów z „nadgryzionym jabłkiem”, ponieważ Apple wprowadziło w nich funkcje Dual SIM – ale tylko jeżeli jedna z kart jest właśnie wbudowana w urządzenie.

Na razie inni operatorzy w Polsce nie deklarują wprowadzenia standardu eSIM. Ma to być względnie kosztowne, szczególnie wobec stosunkowo małej liczby nowych iPhone’ów i Apple Watchy na polskim rynku. Poza tym eSIM nie koniecznie musi być korzystne dla samych telekomów – takiej karty nie da się wymontować z urządzenia, ale można bardzo łatwo zmienić operatora.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

deutsche-telekom-wprowadza-zintegrowane-karty-sim