Kryptowaluta Libra, której „showrunnerem” był Facebook miała mocny start jesienią 2019 roku, ale ostatecznie – na skutek presji regulacyjnej – projekt stracił poparcie partnerów i nie wystartował w zakładanym terminie. Obecnie Diem ma 26 członków.

Ostatecznie, celem zdystansowania od negatywnego kontekstu, który otarczał inicjatywę Facebooka, stowarzyenie zmieniło nazwę z Libra na Diem. Jego dotychaczasową siedzibą była Szwajcaria, ale niedługo zmieni się także to, gdyż 12 maja Stowarzyszenie Diem ogłosiło, że przeprowadza się do USA.

Partnerstwo z Diem skutkuje zwyżką kursu akcji

W informacji prasowej czytamy, że Diem Association ogłosiło partnerstwo z Silvergate Capital Corporation. To bank założony w 1988 roku i notowany na nowojorskiej giełdzie. Ponadto świadczy on usługi fintech dla providerów rynku kryptowalut. Po ogłoszeniu partnerstwa z Diem kurs spółki wzrósł o 24% do poziomu ponad 100 USD na akcję.

Rynek wycenia Silvergate na 2,6 mld USD. Silvergate ma być wyłącznym emitentem stablecoinów Diem, będzie zarządzać rezerwą tejże kryptowaluty, a także obsługiwać Diem Payment Network, czyli infrastrukturę blockchain przewidzianą dla Diem. Jak czytamy w informacji prasowej – to ważny krok w pilotażu Diem w USA.

Diem nie potrzebuje już licencji w Szwajcarii

Równolegle z ogłoszeniem partnerstwa z Silvergate, Diem Association ogłosiło, że przenosi swoją działalność ze Szwajcarii do Stanów Zjednoczonych. Z przekazanych informacji wynika, że jest to zgodne ze strategią stowarzyszenia, które chce skupić się na amerykańskim rynku będącym – regulacyjnie bardziej przewidywalnym dla kryptowalut niż europejski. Organizacja także wycofała swój wniosek licencyjny dla systemu płatności złożonym do szwajcarskiego nadzoru finansowego (Swiss Financial Markets Authority). Takowa licencja, zdaniem Diem, nie jest wymagana w nowym modelu działalności w oparciu o współpracę z licencjonowanym amerykańskim bankiem.

Diem przyznaje, że mimo wycofania wniosku o licencję w Szwajcarii, to proces jej pozyskiwania był dla organizacji był okresem cennym w doświadczenie – firma otrzymała wiele konstruktywnych informacji zwrotnych od szwajcarskiego nadzoru (FINMA) i „ponad dwóch tuzinów” innych organów regulacyjnych na świecie.

Projekt kryptowaluty i sieci Diem ma wystartować jeszcze w 2021 roku.