Z pozostałych aktywów Fox ma stworzyć serwis skupiony na przekazywaniu informacji ze świata. Umowa z Disneyem to ważny krok dla Ruperta Murdocha, 86-cio letniego właściciela 21st Century Fox. W wieku 21 lat Murdoch odziedziczył po ojcu australijską gazetę i przekształcił ją w jedno z największych imperiów medialnych i filmowych na świecie. Udziałowcy Foxa, łącznie z Murdochiem, mają otrzymać 25% udziałów w Disneyu – donosi BBC.

Disney idzie na wojnę z Amazonem i Netflixem?

Tym ruchem Disney powiększy swoje portfolio filmowe, które już obejmuje takie produkcje jak „Gwiezdne Wojny”, przygody superbohaterów Marvela, „Avatar”, „Deadpool”, czy kultowy serial „Simpsonowie”. Przejęcie znacznej części biznesu Fox pozwoli na pozyskanie praw do przygód „X-Menów”, a może także „Fantastycznej Czwórki”.

Disney zwiększy także swój globalny zasięg – pozyska medium Star India. Gigant przejmie też platformę streamingową Hulu oraz zyska kontrolę nad częścią sportowych kanałów Fox w USA.

Dlaczego Disney zdecydował się na taki ruch? Wszystko za sprawą dynamicznie zmieniającego się rynku. Takie serwisy jak Netflix, czy Amazon Prime Video oferują zupełnie nowy sposób na oglądanie swoich ulubionych produkcji. Disney nie chce zostać w tyle, dlatego mocno stawia na streaming online.

Niebawem wygaśnie umowa o współpracy pomiędzy Disneyem a Netflixem, więc niektórzy obserwatorzy sugerowali, że Walt Disney może spróbować przejąć Netflixa – wydaje się jednak, że w najbliższym czasie nie dojdzie do takiej transakcji. Na razie przejęcie 21st Century Fox ma wysunąć Disneya na pole position w wyścigu z wyżej wymienionymi firmami.

Obie spółki zapewniają, że transakcje powinno udać się zrealizować w przeciągu 12-18 miesięcy. Na razie nie wiadomo jak do przejęcia ustosunkuje się regulator w USA – ds. konkurencji. Sprawa jest też dosyć skomplikowana dla regulatorów w Wielkiej Brytanii… Fox jest obecnie w trakcie przejmowania całości biznesu brytyjskiego Sky, które powinno zakończyć się przed przejęciem Foxa przez Disneya – jeżeli tak by się stało, to Disney prawdopodobnie wszedłby w posiadanie całości udziałów Sky, a nie tylko 39%. Więcej o stanowisku nadzorcy z UK można przeczytać tutaj – Disney musi zakupić całą platformę Sky.