Z raportu Juniper Research wynika, że znaczna część tego wzrostu dotyczyć będzie rynków wschodzących, gdzie infrastruktura do płatności kartowych nie jest dostatecznie rozwinięta – szczególnie w Indiach. Aczkolwiek płatności kodami QR będą rozwijać się także w krajach o wysokim poziomie penetracji płatności kartą – przykładem są Stany Zjednoczone, gdzie prognozuje się wzrost liczby użytkowników tej formy płatności aż o 240%.

Renesans kodów QR

Za renesans kodów QR odpowiedzialne są działania takich gigantów jak PayPal, który jakiś czas temu postanowił rozwijać tę formę płatności – jest ona szczególnie przydatna w small biznesie, gdzie liczy się elastyczność, łatwość obsługi i niskie koszty.

Kody QR są powszechnie stosowane w Azji – szczególnie w Chinach. Zyskują też na popularności w Indiach. W Europie i USA to niszowa forma płatności, aczkolwiek obecna i jak wynika z badania – ma spory potencjał do wzrostów. W Polsce kody QR wykorzystywane są np. w aplikacji Orlen Pay.

Do końca 2025 roku za pomocą kodów QR użytkownicy dokonają płatności na kwotę ok. 2,7 biliona dolarów – co ma stawić ok. 22% wartości wszystkich płatności. Obecnie za pomocą kodów QR realizuje się ok. 8% transakcji na całym świecie. Kluczowe dla rozwoju tego segmentu rynku są partnerstwa na rynkach rozwijających się.

/LP