W Polsce wolumen przesyłek wzrósł o 97% do 97 mln paczek, do czego przyczyniło się zwiększenie liczby paczkomatów o 46% oraz liczby skrytek o 77% r/r. Wolumen przesyłek międzynarodowych zwiększył się o 600% do 1,4 mln paczek, do czego przyczynił się wzrost liczby paczkomatów w Wielkiej Brytanii o 76% r/r.

Przypomnijmy, że InPost ma zainwestować 100 mln GBP na rozwój swojej działalności na Wyspach. Do 2023 rok liczba paczkomatów w UK ma wzrosnąć od 10 tys. (obecnie jest ich 1,5 tys.). O sprawie pisał między innymi Bloomberg.

InPost prezentuje wyniki finansowe

InPost może pochwalić się świetnym początkiem roku 2021. Wolumen paczek niemal podwoił się w pierwszym kwartale i osiągnęliśmy znakomite wyniki finansowe. Dlatego podwyższamy prognozy na cały rok. W ciągu tego kwartału jeszcze bardziej zwiększyliśmy skalę naszego działania oraz ofertę dla konsumentów i sprzedawców. Znacznie zwiększyliśmy tempo wdrażania systemu paczkomatów – zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii – a także wdrożyliśmy nowe, rewolucyjne usługi, jak zwroty bez etykiet – mówi Rafał Brzoska, prezes InPost.

– Pod koniec kwartału w Polsce mieliśmy ponad 6,3 mln aktywnych użytkowników aplikacji InPost Mobile. Ponadto ogłosiliśmy planowaną akwizycję Mondial Relay, która pozwoli na wzrost wartości spółki dla akcjonariuszy. Nasze przychody wzrosły aż o 93% rok do roku, a skorygowany zysk EBITDA o 144% – dodaje Rafał Brzoska.

Na koniec marca 2021 roku InPost posiadał w Polsce 11.743 paczkomatów, co oznacza wzrost o 3.683 rok do roku. W okresie trzech miesięcy do 31 marca 2021 r. łączny wolumen przesyłek w Polsce wyniósł 96,6 mln, co oznacza wzrost o 47,6 mln, czyli o 97%, w porównaniu z I kwartałem poprzedniego roku. Jest to spowodowane między innymi pandemią COVID-19.

Do końca bieżącego roku liczba paczkomatów w Polsce ma wzrosnąć do poziomu 15,5 – 16 tys. Z kolei ich łączna liczba – z uwzględnieniem także maszyn instalowanych za granicą – ma wynieść nawet 19 tys.

Rozwój InPost za granicą

Na koniec I kwartału 2021 roku InPost posiadał sieć 1.810 paczkomatów poza granicami Polski. Liczba maszyn za granicą wzrosła o 634, czyli o 54% rok do roku. Wszystkie nowe urządzenia zostały zainstalowane w Wielkiej Brytanii.

W pierwszym kwartale 2021 r. wolumen przesyłek międzynarodowych InPost wyniósł 1,4 mln, co oznacza wzrost o 1,2 mln, czyli o 600%, w porównaniu z I kwartałem 2020 r. Wszystkie przesyłki zostały dostarczone do paczkomatów. Wzrost wolumenu paczek w Wielkiej Brytanii wynika przede wszystkim z ciągłej ekspansji bazy e-sprzedawców spółki, jak również ze zwiększenia zasięgu sieci paczkomatów.