Szukając potencjalnych klientów w Europie Zachodniej, przedsiębiorcy mogą rozważyć firmy z Francji, która należy do najbardziej uprzemysłowionych państw Europy. Warto, jednak poznać kilka informacji o aktualnym stanie gospodarki państwa, które mogą okazać się kluczowe przy podjęciu ostatecznej decyzji.

Czytaj także: JPK_VAT – jak uniknąć błędów?

Niski poziom optymizmu wśród przedsiębiorców

Wyniki badania Global Business Monitor 2017 wskazują na mieszane nastroje wśród przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw we Francji. Zaledwie jeden na pięciu prowadzących biznes z tego kraju (22%) twierdzi, że jego rodzima gospodarka osiąga obecnie dobre wyniki.

Współcześnie usługi we Francji generują ponad 70% PKB, ten kraj jest jednym ze światowych liderów produkcji w sektorach motoryzacyjnym, lotniczym oraz kolejowym. W 2017 r. bezrobocie w tym państwie osiągnęło najniższy poziom od pięciu lat, a PKB wzrosło o 0,5% w drugim kwartale. Dzięki odrodzeniu światowego handlu francuski eksport wzrósł o 3,1% – komentuje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services w Polsce.

Czytaj także: Przemysł w kosmosie to kwestia czasu. Wyścig już się rozpoczął

Obawy przedsiębiorców

– Być może przedsiębiorcy czekają na spełnienie obietnic prezydenta Macrona dotyczących reform gospodarczych, zwłaszcza stworzenia bardziej elastycznego środowiska godzin pracy i płacdodaje Jerzy Dąbrowski.

Prawie dwie trzecie (62%) badanych francuskich firm uważa, że obecna polityka rządu jest niekorzystna dla rozwoju biznesu. Aż 60% badanych twierdzi, że to biurokracja i dostosowanie się do obostrzeń prawnych jest największym wyzwaniem dla ich działalności. Wskazując bariery rozwoju firmy Francuzi twierdzą, że rozwój ich przedsiębiorstw ogranicza brak wykwalifikowanych pracowników (51%) i rosnące koszty prowadzenia działalności (47%).

Jeśli chodzi o przepływ środków pieniężnych 69% francuskich przedsiębiorców uważa, że największym wyzwaniem jest egzekwowanie płatności od klientów, dostawców (23%) i płacenie podatków w terminie (17%).

Czytaj także: Movie Games ogłasza plany na 2018 rok

Bariery w zarządzaniu firmą

Francuskie firmy oczekują na płatności od swoich klientów średnio aż 45 dni. W ubiegłym roku przedsiębiorcy ucierpieli z powodu złych długów, ich średnia wartość szacowana jest na 12 000 EUR. Wzrost gospodarczy we Francji pozostaje na średnim poziomie.  Niestety ten kraj jest stosunkowo drogim miejscem do życia oraz prowadzenia działalności gospodarczej.

– Chociaż niektóre mierniki ekonomiczne zasygnalizowały wzrost wydajności francuskiej gospodarki w ostatnich miesiącach, typowe cechy tego rynku utrudniają poprawę ogólnej sytuacji gospodarczej. Kolejnym zagrożeniem z punktu widzenia przedsiębiorców są potencjalne problemy wynikające ze zmian politycznych, które mogą utrudnić powrót Francji do gospodarczej chwały, co może okazać się znaczną przeszkodą w nawiązaniu biznesowych relacji – dodaje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services w Polsce.

Czytaj także: Jak przedsiębiorcy z Europy finansują swoje biznesy?

/Bibby Financial Services