Partner serwisu Visa dla biznesu

Donald Trump sprywatyzuje Międzynarodową Stację Kosmiczną?

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Przemysł kosmiczny
Opublikowano: 12 lutego 2018, 11:21 Aktualizacja: 21 lutego 2019, 20:13

W ostatnich tygodniach temat kosmicznych podróży nie schodzi z pierwszych stron gazet. Zaczęło się oczywiście od startu rakiety Falcon Heavy, a teraz na tapecie jest planowana prywatyzacja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez Donalda Trumpa.

Donald Trump sprywatyzuje Międzynarodową Stację Kosmiczną?

O sprawie pisze Washington Post. Obecnie zarządzaniem ISS (International Space Station) zajmuje się NASA, jednak już w 2025 roku rząd Stanów Zjednoczonych planuje zaprzestać finansowania stacji.

Czytaj także: Facebook testuje przycisk „nie lubię tego”

Donald Trump na ratunek ISS?

Co stanie się ze stacją bez rządowego wsparcia? Istnieje nawet ryzyko usunięcia jej z orbity. Właśnie tutaj na scenę wkracza Donald Trump, który planuje przekazać ISS w ręce prywatnych inwestorów.

Czytaj także: Polacy też chcą podbijać kosmos

Od początku istnienia stacji USA wydało na nią ponad 100 miliardów dolarów. To koszt zarówno budowy, jak i eksploatacji. Obecnie ISS służy jako kosmiczne laboratorium. Nie wiadomo jak potoczą się jej dalsze losy i kto wejdzie w posiadanie kosmicznego przybytku. Może skusi się na to Elon Musk? To oczywiście tak pół żartem pół serio, ale SpaceX jest jednym z głównych dostawców towarów na ISS.

Zgodnie z informacjami Washington Post NASA ma zadbać o to, aby po roku 2025 ludzie wciąż mieli dostęp do orbity okołoziemskiej. Oznacza to zawieranie porozumień z komercyjnymi firmami, aby nie dopuścić do demontażu stacji. Amerykański serwis podaje, że decyzja Trumpa może spotkać się z silnym sprzeciwem, ze względu na ogromne środki włożone w eksploatacje stacji. NASA nie ma jednak pieniędzy, aby w pełni wykorzystać potencjał ISS. Może więc decyzja o prywatyzacji nie jest taka zła?

Czytaj także: Falcon Heavy wystartował. Jest już w drodze na Marsa

Jeszcze w zeszłym roku informowaliśmy o korespondencji Donalda Trumpa z NASA, w której prezydent USA pytał o możliwość wykorzystania technologii NASA do wydobywania surowców w kosmosie. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Donald Trump chce podbijać kosmos.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

donald-trump-sprywatyzuje-miedzynarodowa-stacje-kosmiczna