Partner serwisu Visa dla biznesu

Awaria CEPIK, ePUAP i innych systemów informatycznych [AKTUALIZACJA]

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
Opublikowano: 12 czerwca 2018, 13:53 Aktualizacja: 12 czerwca 2018, 14:38

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało dzisiaj o potężnej awarii państwowych systemów informatycznych. Od godzin porannych niedostępne były serwisy Obywatel.gov.pl, CEPIK, System Rejestrów Państwowych oraz ePUAP.

KNF zakazał działalności spółce Homepay IP

Około godziny 13.00 resort poinformował, że funkcjonalność SRP, CEPIK i ePUAP zostało przywrócone.

– Informujemy, że działanie Systemu Rejestrów Państwowych, CEPiK oraz ePUAP zostało przywrócone. Oznacza to, że obsługa obywateli w urzędach może być prowadzona normalnie. Trwają prace nad przywróceniem działania e-usług oraz stron internetowych – podało Ministerstwo Cyfryzacji.

CEPIK, ePUAP i SRP – paraliż polskiej e-administracji

Awaria serwisów administracji państwowej

Od rana MinCyf prowadzi aktywne prace w celu usunięcia awarii. Polskie Radio informowało, że w tym celu powołano specjalny sztab antykryzysowy. Na razie udało się rozwiązać jedynie część problemów. Centralny Ośrodek Informatyki informuje, że trwają intensywne prace na przywróceniem serwisu Obywatel.gov.pl oraz e-usług dla obywateli.

Problemy mogły się pojawić podczas takich czynności jak wyrobienie dowodu osobistego, uzyskanie odpisu aktu urodzenia, rejestracja pojazdu, czy rejestracja narodzin dziecka. Mówiąc w skrócie – niedostępne były niemal wszystkie usługi e-administracji. Na razie udało się przywrócić jedynie obsługę klientów w fizycznych urzędach. Podczas korzystania ze stron internetowych wciąż mogą pojawić się problemy.

Na razie nie wiadomo jakie są powody awarii. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że kłopoty nie mają związku z przeprowadzanymi niedawno pracami w systemie CEPIK.

Aktualizacja

Parę minut po godzinie 14 Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o całkowitym usunięciu awarii. Wszystkie serwisy i strony www mają działać prawidłowo. Przywrócone zostało działanie serwisu obywatel.gov.pl i e-usług dla obywateli.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

duza-awaria-cepik-epuap-i-innych-systemow-informatycznych