Virgin Money to szósty największy bank detaliczny w Wielkiej Brytanii, posiadający 6,6 mln klientów i 91 oddziałów. Po połączeniu obu podmiotów posiadałyby one prawie 700 placówek – dałoby im to drugie miejsce na brytyjskim rynku, ustępując tylko Lloyds Banking Group.

Nationwide przejmuje Virgin Money za 2,9 mld GBP

Połączone Nationwide i Virgin Money zostałyby też drugim największym podmiotem w brytyjskim sektorze kredytów hipotecznych i produktów oszczędnościowych pod względem udziału w rynku – za wspomnianym już Lloyds. W swoim komunikacie Nationwide informuje, że w „najbliższym czasie” nie planuje żadnych istotnych zmian w wielkości kadry Virgin Money, liczącej 7,3 tys. pracowników.

Obaj pożyczkodawcy osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie kluczowych warunków umowy, która wprowadziłaby nową konkurencję do sektora bankowego w Wielkiej Brytanii. Nowy podmiot mógłby pochwalić się łącznymi aktywami o wartości 366 mld GBP, prawie 700 oddziałami i ponad 23 mln klientów.

Proponowana transakcja jest najnowszym przykładem fuzji i przejęć wśród brytyjskich pożyczkodawców, z których niektórzy starają się wzmocnić swoje bilanse przed możliwym wzrostem złych kredytów (NPL), ponieważ gospodarstwa domowe i firmy stoją w obliczu recesji – zauważa Reuters.

Warto przypomnieć, że w zeszłym miesiącu Barclays ogłosił, że przejmie działalność bankową grupy supermarketów Tesco za około 600 mln GBP. Reuters pisze, że zdaniem niektórych analityków ruch Nationwide może skłonić do transakcji innych, którzy chcą zachować swój duży udział w rynku.

Virgin Money jest szóstym co do wielkości bankiem detalicznym w Wielkiej Brytanii pod względem aktywów i ma około 6,6 miliona klientów, z łączną kwotą pożyczek w wysokości 72,8 mld funtów, w tym około 57,1 mld GBP w kredytach hipotecznych.

Ostatnio pisaliśmy także o dużej transakcji na amerykańskim rynku FinTech – bank Capital One przejął Discover za 35,3 mld USD. Akwizycja ma połączyć dwóch istotnych graczy z rynku kart kredytowych, rzucając tym samym wyzwanie globalnemu duopolowi Mastercarda i Visy.