Capital One to amerykański holding bankowy specjalizujący się w kartach kredytowych, pożyczkach samochodowych, bankowości i rachunkach oszczędnościowych. Z kolei Discover Financial Services jest właścicielem Discover Banku, działającego przede wszystkim w obszarze kont oszczędnościowych, pożyczek konsumenckich, kredytów hipotecznych, czy kart kredytowych.

Fuzja Capital One i Discover Financial Services

Teraz obie spółki mają zostać połączone w związku z planowaną przejęciem Discover przez Capital One za ponad 35 mld dolarów. Po połączeniu nowa grupa będzie posiadała około 100 mln klientów w ponad 200 krajach.Fuzja nie tylko łączy bazy klientów obu firm, ale także integruje sieć przetwarzania płatności Discover, dając tym samym możliwość konkurowania z takimi graczami jak Mastercard, czy Visa.

Capital One i Discover ustępują na amerykańskim rynku kart kredytowych tylko takim bankom jak JPMorgan Chase i Citigroup. Oczekuje się, że transakcja wygeneruje wygeneruje synergie kosztowe w wysokości 1,5 mld USD w 2027 roku i zapewni zwrot z zainwestowanego kapitału w wysokości 16 procent w 2027 roku.

Przejęcie Discover przez Capital One prawdopodobnie zostanie dokładnie zbadane przez amerykańskie organy antymonopolowe, biorąc pod uwagę duży rozmiar działalności obu firm w obszarze kart kredytowych. Banki poinformowały, że spodziewają się finalizacji transakcji pod koniec 2024 lub na początku 2025 roku.