Partner serwisu Visa dla biznesu

E-dowody już od 4 marca. Podpowiadamy jak je dostać

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
Opublikowano: 27 lutego 2019, 15:10 Aktualizacja: 20 lutego 2020, 16:01

Już od 4 marca nowe dowody osobiste będą wyposażone w warstwę elektroniczną, czyli wbudowany, bezstykowy chip, który pozwoli na korzystanie z dokumentów w podobny sposób, w jaki obecnie korzystamy z kart płatniczych. Dotychczasowe dokumenty zachowują ważność, ale pewnie znajdą się osoby, które chętnie skorzystają z możliwości wyrobienia e-dowodu. Podpowiadamy jak to zrobić.

Już ponad milion Polaków ma e-dowody

Dzięki warstwie elektronicznej właściciel e-dowodu będzie mógł na przykład komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. Dokument będzie umożliwiał zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.  Jedną z głównych zalet e-dowodu ma być jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia mają uniemożliwić dostęp do zapisanych danych bez zgody i wiedzy właściciela – zapewnia resort cyfryzacji.  Podobne dokumenty funkcjonują już w takich krajach jak Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania, Szwecja, Austria, Węgry, czy Litwa.

E-dowody – gdzie złożyć wniosek? Jak wyrobić e-dowód?

Niemal 1,5 milionom osób w tym roku kończy się ważność dowodu osobistego – informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Ci, którzy wniosek o nowy dowód złożą 4 marca i później, dostaną e-dowód, czyli dokument z warstwą elektroniczną. Jak będzie można o niego wnioskować? W urzędzie i przez Internet.

Możliwość składania wniosków o dowód przez Internet to coraz bardziej popularna e-usługa. Do tej pory z tej możliwości skorzystało niemal 180 tys. osób. Resort cyfryzacji ostrzega jednak, że w związku z pojawieniem się nowych dokumentów na stronie internetowej będą trwały prace serwisowe. Rozpoczęły się one dzisiaj rano i potrwają do 4 marca. Oznacza to, że jeśli chcemy wyrobić nowy dowód osobisty w dniach 27 lutego – 3 marca, to musimy udać się do urzędu. Mamy jednak czas tylko do piątku (1 marca) do godziny 11.30 – potem w działaniu Rejestrów Dowodów Osobistych nastąpi przerwa techniczna i składanie wniosków w urzędach także nie będzie możliwe.

W poniedziałek 4 marca Ministerstwo Cyfryzacji przywróci możliwość składania wniosków online o dowód osobisty. Urzędy będą je też normalnie przyjmować. Wszyscy, którzy tego dnia i później zawnioskują o nowy dokument – dostaną dowód z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód.

Wprowadzenie e-dowodu nie nakłada na obywateli żadnych dodatkowych obowiązków. Wydawanie dokumentów pozostanie darmowe, a korzystanie z funkcji elektronicznych nie będzie obowiązkowe . E-dowód będzie zewnętrznie podobny do obecnego, z tym że wewnątrz znajdzie się chip. Osoby zainteresowane korzystaniem z nowych funkcjonalności dowodu osobistego będą mogły dokonać aktywacji warstwy elektronicznej dokumentu w urzędzie gminy przy odbiorze dowodu lub później w dowolnym momencie.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

e-dowody-juz-od-4-marca-podpowiadamy-jak-je-dostac