e-Recepty w mObywatelu są już od dawna, jednak do tej pory mieli do nich dostęp tylko właściciele smartfonów z systemem Android. W piątek – 31 stycznia – opublikowaliśmy aktualizację, na którą czekali fani sprzętów Apple – czytamy na stronie resortu cyfryzacji.

Aktualizacja aplikacji mObywatel dla systemów iOS

– E-recepta to niejedyny powód, dla którego każdy pacjent ze smartfonem powinien zainstalować aplikację mObywatel. Znajdziemy tam także m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Możemy się nią legitymować wszędzie tam, gdzie nie ma obowiązku okazywania dowodu osobistego, w tym także w przychodniach lekarskich – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Od 8 stycznia tego roku przepisując leki pacjentom lekarze wystawiają już tylko e-recepty. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia e-recepty to przede wszystkim lepsza czytelność, mniej błędów i większe bezpieczeństwo.

Jak korzystać z e-recpety z poziomu aplikacji mObywatel? Będąc w aptece, wybierz którą e-receptę chcesz zrealizować. Pokaż farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcesz pokazywać ekranu telefonu, podaj numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty.

Można mieć wątpliwości czy jest to wygodniejsze rozwiązanie od podyktowania farmaceucie kodu otrzymanego SMS-em lub mailem. Aplikacja mObywatel może się jednak przydać tym pacjentom, którzy przyjmują dużo leków na receptę.