Tesla, SpaceX, a kiedyś PayPal – to wszystko dzieła popularnego Elona. W Polsce również nie brakuje jego entuzjastów, czego dowodem może być nowo powstały Tesla Blog Polska. I to właśnie z jednym z jego założycieli – Dariuszem Lorkiem, rozmawiał nasz redaktor, Rafał Tomaszewski.

Czytaj także: Elon Musk- wizjoner wyprzedzający epokę

Rafał Tomaszewski: Skąd u Was takie zainteresowanie Elonem Muskiem? Jak to wszystko się zaczęło?

Dariusz Lorek: Ciężko jednoznacznie wyznaczyć punkt w którym zaczęliśmy dokładnie obserwować poczynania Elona Muska, jednak od dawna śledziliśmy ten temat i obserwując jak sytuacja się rozwija u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie zrobiło się już czerwono od infrastruktury z logo Tesla, stwierdziliśmy iż to najwyższa pora na rozwój tematu w Polsce. Za technologią ciężko nadążyć i patrząc na obecnie gloryfikowane tematy za kilka tygodni można już nie być na bieżąco.

Zaobserwowaliśmy iż jako jeden z nielicznych, to właśnie Elon zrozumiał obecną sytuację i stwierdził, że w czasie bessy Doliny Krzemowej czas zainwestować w agencję kosmiczną SpaceX oraz skostniały rynek motoryzacyjny na którego odpowiedzią ma być Tesla Motors. Wiele osób widziało w tym wariactwo, a jednak realizowane cele zaczynają teraz stawiać wymienione firmy jako najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwa.

Źródło: teslablog.pl. Dariusz Lorek - jeden z założycieli Tesla Blog Polska

Źródło:
teslablog.pl. Dariusz Lorek – jeden z założycieli Tesla Blog Polska

R.T.: Co Was najbardziej „pociąga” w działalności Muska? Co Waszym zdaniem odróżnia go od innych?

D. L.: Pomimo iż nad efektem ocieplania się klimatu można się spierać, Elon przyciąga uwagą każdego kto myśli o przyszłości naszej planety oraz poprawie życia na ziemi. Niektóre miasta już teraz mają spore problemy z zanieczyszczeniami, a liczba samochodów spalinowych nie maleje. Nic też nie mówi się o tym iż zasoby złóż niebawem się skończą.

Elon nie chce obudzić się bez odpowiednich rozwiązań gdy dopadnie nas kryzys. Szykuje dla USA niesamowitą przyszłość gdzie za kilkanaście lat Ameryka może być potentatem motoryzacji opartej na elektryczności. To chyba jego fascynacja w patrzenie w przyszłość najbardziej nas zainteresowała. Niesamowity jest też fakt, że Elon zarobi w którymś momencie miliony i w tym samym momencie wyda je na wszystko co będzie mogło nas zbliżyć do podróży na Marsa.

Czytaj także: Tesla już nie do końca „Motors”

R. T.:Znacie może jakieś ciekawostki dotyczące Elona? Podzielcie się sekretami z jego działalności i życia.

D. L.: Biorąc pod uwagę śmiałe myśli o kolonizacji Marsa i patrząc przez pryzmat gry Blastar stworzonej przez 12 letniego Elona Muska niesamowite jest to jakie osiągnięcia stoją przed firmą SpaceX. W grze stworzonej przez młodego Elona zadaniem gracza jest zniszczenie złowrogiego frachtowca przewożącego bomby wodorowe.

Być może Elon w młodości przewidział przyszłość i będziemy potrzebować właśnie jego rakiet które pomogą odeprzeć statki obcych z bombami wodorowymi? Kto tam wie.

Czytaj także: Pierwsi ludzie na Marsie już w 2024 roku. Elon Musk ujawnił plany SpaceX

R. T.: Jak oceniacie ostatnie wystąpienie Muska w Guadalajarze? Wierzycie w pierwszy lot załogowy na Marsa już w 2024 roku?

D. L.:Patrząc przez pryzmat pierwszych odcinków serialu Mars, można stwierdzić, że jak by się nie przygotowali to będą mieli na każdym kroku mocno pod górkę. Czy wierzymy w lot załogowy już za 7 lat? Gdyby tylko Muskowi uda się zaprzyjaźnić z Trumpem, być może.

Obecnie jednak sporo czytam sprzecznych informacji o tym iż Trump będzie inwestował w energetykę starego typu, cofając się o kilka kroków w temacie ochrony środowiska. Będzie to z pewnością interesujące, patrzeć na to jaką drogę rozwoju wybierze Ameryka. Czuję, że Elon odegra tutaj kluczową rolę.

R.T.: Dziękuję za rozmowę.

D.L.: Dziękuję.