Tytuły:

  • dyrektor generalny i główny architekt Tesla Motors,
  • dyrektor generalny i dyrektor ds. technicznych w Space X,
  • prezes Solar City,
  • współwłaściciel OpenAI,
  • współzałożyciel PayPal.

Dzieciństwo i wykształcenie

Elon Musk urodził się w jednej ze stolic Republiki Południowej Afryki, Pretorii, 28 czerwca 1971 roku. Jest synem amerykańskiej modelki i południowoafrykańskiego inżyniera. Rodzice rozwiedli się, gdy Elon miał 9 lat, a on sam został z ojcem.

Już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie nowoczesnymi technologiami i informatyką. W wieku 12 lat stworzył grę Blastar, którą sprzedał za około 500 USD. Jako młody chłopak często był bity i poniżany przez rówieśników. Zdarzało mu się nawet lądować w szpitalu po pobiciach do nieprzytomności!

Po ukończeniu liceum w Pretorii, otrzymał kanadyjskie obywatelstwo (dzięki matce urodzonej w Kanadzie) i przeprowadził się do Kingston w stanie Ontario. Po dwóch latach w tamtejszej szkole przeniósł się do Filadelfii na University of Pennsylvania. Zdobył tam tytuł licencjata z fizyki oraz ekonomii, a następnie przeprowadził się do Kalifornii, gdzie zamierzał spełnić swoje marzenia i otworzyć własną firmę. Amerykańskie obywatelstwo Musk otrzymał dopiero w 2001 roku.

Początki wielkiej kariery

Pierwszą firmę Elon Musk założył wspólnie ze swoim bratem Kimbalem w 1995 roku. ZIP2 tworzyła oprogramowanie dla publikowania treści w serwisach internetowych. Bracia sprzedali firmę po 4 latach za 341 mln USD.

Musk nie próżnował i od razu po sprzedaży ZIP2 współtworzył nową firmę-X.com. Zajmowała się ona obsługą płatności online. W 2000 roku X.com połączył się z Contfinity i zmienił nazwę na PayPal. W 2002 roku firmę wykupił eBay, a Musk otrzymał z tego tytułu 180 mln USD.

Elon Musk: Emeryturę spędzę na Marsie!

Elon Muski i Barack Obama na stanowisku startowym rakiety Falcon 9. Źródło: wikipedia.org

Elon Muski i Barack Obama na stanowisku startowym rakiety Falcon 9.
Źródło: wikipedia.org

Już w 2001 roku, przed sprzedażą PayPal, Musk opracował program „Mars Oasis”, który miał polegać na założeniu małej, eksperymentalnej szklarni na Marsie. Miało to ponownie ożywić zainteresowanie eksploracją kosmosu. Wraz z partnerami kilkukrotnie podróżował do Moskwy w celu zakupu rakiety mogącej urzeczywistnić jego marzenia.

Musk był wtedy postrzegany jako nowicjusz i rosyjskie konsorcja sceptycznie podchodziły do jego wizji. Przedsiębiorca się jednak nie poddawał i w 2002 roku zabrał ze sobą do Moskwy Mike’a Griffina, człowieka rozpoznawalnego w środowisku badaczy kosmosu.

Rosjanie w końcu zaoferowali sprzedaż rakiety za 8 mln USD, na co Musk się nie zgodził. Uznał, że jest to zbyt wygórowana cena. Sfrustrowany problemami postanowił sam założyć firmę produkującą rakiety nośne i silniki rakietowe.

Tak właśnie powstał SpaceX, w którą Musk wpompował 100 mln USD ze swojej początkowej fortuny. Celem firmy jest produkcja rakiet, które znacząco zmniejszą koszty wynoszenia ładunków w kosmos. SpaceX produkuje rakiety Falcon 1 i Falcon 9, których nazwa nawiązuje do popularnego Sokoła Millennium (Millennium Falcon) z Gwiezdnych Wojen. Konsorcjum odpowiada również za produkcję statków kosmicznych Dragon.

W 2006 roku SpaceX podpisał kontrakt z NASA na dalsza rozbudowę rakiet typu Falcon i statków typu Dragon, w celu transportowania ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną. NASA wsparła SpaceX kwotą 1,6 mld USD. Natomiast w roku 2008 Falcon 1 została pierwszą w historii rakietą zbudowaną przez prywatną firmę, która umieściła satelitę na ziemskiej orbicie.

Dalekosiężnym planem Elona Muska jest wysłanie załogowej misji na Marsa. Zdaniem SpaceX będzie to możliwe już w roku 2024, a szczegółowy plan zostanie przedstawiony podczas konferencji International Astronautical Congres w Guadalajarze w sierpniu 2016 roku.

Kluczowy dla powodzenia projektu jest silnik Raptor, który jako paliwo wykorzystuje ciekły metan. Można go uzyskać za pomocą reakcji Sabatiera z połączenia wody i dwutlenku węgla. Oznacza to, że paliwo do rakiety będzie można zrobić z surowców dostępnych na Marsie! Na początku 2016 roku SpaceX otrzymał dotację w wysokości 33,6 mld USD na rozwój silnika Raptor. Sam Elon Musk mówi, że emeryturę zamierza spędzić na Marsie!

Globalne ocieplenie. Wróg nr 1

Podbój kosmosu to zaledwie jeden z wielu celów, jakie postawił przed sobą Musk. Kolejnym z nich jest przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu. Ten cel przyświeca kolejnym dwóm firmom Muska, Tesla Motors i  Solar City.

Tesla zajmuje się produkcją samochodów z napędem elektrycznym oraz urządzeń do przechowywania energii. Więcej o Tesla Motors można przeczytać tutaj.

Solar City Elon Musk współtworzy ze swoim kuzynami, Lyndonem i Peterem Rivem. Wkładem Muska był przede wszystkim pomysł wyjściowy oraz wsparcie kapitału. Solar City zajmuje się produkcją ogniw fotowoltaicznych, czyli między innymi coraz popularniejszych paneli słonecznych.

Pod koniec czerwca 2016 roku firma została przejęta przez Tesla Motors. Po co Musk wykupił własną firmę? Przede wszystkim w celu uratowania jej przed bankructwem. Dodatkowo Solar City jest integralną częścią koncepcji Tesla Motors i samego Elona Muska, o przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu.

Z Los Angeles do San Francisco w pół godziny?

Grafika koncepcyjna Hyperloop. Źródło: wikipedia.org

Grafika koncepcyjna Hyperloop.
Źródło: wikipedia.org

To nie wszystkie dziedziny którymi zajmuje się Elon Musk. W 2013 roku przedstawił nową formę komunikacji pomiędzy aglomeracjami Los Angeles i San Francisco. Projekt nosi nazwę Hyperloop i w teorii umożliwiałby pokonanie 560 km w około 30 minut, czyli krócej niż za pomocą samolotu!

Hyperloop ma zostać opracowane przez SpaceX przy pomocy inżynierów z Tesla Motors. Wygląda jak długa rura wewnątrz której znajdują się nieduże kapsuły, mieszczące 6 osób w pozycji półleżącej. Kapsuły mogą być wystrzeliwane w półminutowych odstępach, a ich prędkość może sięgać nawet 1200 km/h!

Musk sugeruje zastosowanie podciśnienia, aby zmniejszyć opór powietrza co pozwoli na dużą prędkość jazdy, przy zużyciu niewielkiej mocy. System miałby całkowicie polegać na energii słonecznej, całościowy koszt projektu wyniesie około 6 mld USD.

W czerwcu 2016 roku Musk zorganizował konkurs na zaprojektowanie i zbudowanie kapsuł, które miałyby funkcjonować na stworzonym przez SpaceX torze Hyperloop. Tor ten jest obecnie w trakcie budowy, a jej zakończenie planowanie jest na sierpień 2016 roku.

Sztuczna inteligencja

W roku 2015 Elon Musk stworzył firmę OpenAI, której celem ma nie być przynoszenie zysków. OpenAI zamierza stworzyć tak zwaną „silną sztuczną inteligencję”, czyli taką która będzie posiadał wszystkie atrybuty dostępne umysłowi ludzkiemu. Musk zaznacza jednak, że trzeba podchodzić do tego bardzo ostrożnie, tak aby sztuczna inteligencja nie zagrażała człowiekowi, tylko ułatwiała jego codzienne życie.

Jaki prywatnie jest Elon Musk?

Źródło: flickr.com

Źródło: flickr.com

We wcześniejszej części artykułu poznaliśmy wielkiego wizjonera i przedsiębiorcę. Jednak jaki Elon Musk jest prywatnie? On sam określa siebie mianem wielkiego patrioty, który wierzy wyjątkowość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Zdaniem Muska USA to najwspanialszy kraj na świecie, dzięki któremu istnieje na nim dobro i demokracja. Twierdzi on, że Amerykanie trzykrotnie ocalili ludzkość przed tyranią. W I i II wojnie światowej oraz w Zimnej Wojnie.

Politycznie Musk określa się mianem „pół Demokraty i pół Republikanina”. Opisuje siebie jako człowieka liberalnego w kwestiach światopoglądowych, lecz konserwatystę fiskalnego. Przyznaje się do pracoholizmu, gdyż zdarza mu się spędzać w pracy nawet 100 godzin tygodniowo!

Dużą część życia Elona Musk pochłania również działalność filantropijna. Jest prezesem Fundacji Muska, która wspiera obszary dotknięte klęskami żywiołowymi, poprzez dostarczanie im energii słonecznej. W 2015 roku przeznaczył on również 10 mln USD na rozwój Future of Life Institute, instytutu zajmującego się wprowadzaniem sztucznej inteligencji do życia codziennego.

Ellon Musk jest bez wątpienia jednym z najwybitniejszych umysłów naszych czasów. Zapalony naukowiec i wielki wizjoner, który za jeden z celów postawił sobie kolonizację Marsa. Sam chciałby tam spędzić emeryturę, podziwiając raczkującą marsjańską kolonię.