Europejskie Forum Samorządowe to spotkanie przedstawicieli i przedstawicielek samorządów każdego stopnia, biznesu, polityki i nauki. Przez dwa dni omawiane będą najważniejsze problemy, przed jakimi stoją jednostki samorządu, a na zakończenie – wypracowane rekomendacje.

Druga edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 17-18 października w Poznań Congress Center. Jak szacują organizatorzy, w tegorocznym EFS weźmie udział około 1,5 tys. osób.

Najważniejsze tematy Europejskiego Forum Samorządowego

Jednym z wiodących wątków będą kwestie finansowe – począwszy od nowej perspektywy finansowej UE (inwestycje w infrastrukturę czy w kompetencje społeczne) i miejscu w niej samorządów poprzez rosnące koszty energii – po wsparcie rozwoju przez nowoczesny biznes. Migracje to kolejny temat, o którym rozmawiać będą uczestnicy i uczestniczki wydarzenia.

W Polsce coraz częściej odczuwamy efekty negatywnych zmian klimatu. Jak im przeciwdziałać i jak tworzyć miasta i gminy neutralne klimatycznie? Podczas EFS omawiane będą takie kwestie, jak: budowanie wsparcia i wdrażanie zmian w samorządzie neutralnym dla klimatu; wodór jako paliwo przyszłości; źródła finansowania zielonych transformacji czy zarządzanie lasami.

Sporo będzie się też rozmawiać o miastach nowoczesnych, miastach przyszłości. Koncepcja smart city, rozwój oparty na danych (big data), e-mobilność, rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej czy transformacja cyfrowa – to niektóre tematy dyskusji podczas Local Trends.

Podczas forum omawiane będą też zagadnienia związane z bezpieczeństwem (i cyberbezpieczeństwem), innowacyjnymi rozwiązaniami dla obszarów wiejskich czy mieszkaniami komunalnymi.

Wydarzenia towarzyszące Local Trends

W tym roku po raz pierwszy w ramach Local Trends odbędzie się Forum Rozwoju Miast. Jego VI edycja poświęcona będzie temu, co daje miastu poczucie wspólnoty. Z kolei na Kongresie Regionów, który równie towarzyszy EFS, poruszane będą m.in. tematy promocji poprzez sport i w mediach cyfrowych czy elektrycznych samochodów w służbie samorządów.

Organizatorami Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego są Grupa MTP i Fundacja Centrum Myśli Strategicznych.

Więcej informacji: www.localtrends.pl/efs-poznan/

Rejestracja: www.rejestracjapoznan.localtrends.pl