Usługa ma być darmowa i na początek będzie dostępna dla niewielkiej grupy użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Na razie nie wiadomo kiedy może pojawić się na innych rynkach.

Rachunki podzielisz w Messengerze

„Split Payment” ma działać w ramach systemu Facebook Pay. Użytkownicy mogą podzielić rachunek w oknie grupowego czatu. Płatności można rozdzielać wedle uznania, wybierając wysokość poszczególnego wkładu danego uczestnika, lub dzieląc płatność na równe części.

Użytkownicy mogą także wysyłać wiadomości wyjaśniające dlaczego podzielili rachunek akurat w ten sposób. Po zatwierdzeniu przez wszystkich uczestników czatu środki wysyłane są za pośrednictwem Facebook Pay.

– Trudności z podziałem rachunku to dla wielu osób problem, szczególnie podczas większych spotkań. Udostępnienie tej funkcji przez Messengera to doskonała odpowiedź na potrzeby rynku. Jest to już kolejna inicjatywa wykorzystania komunikatora w celu rozliczeń. Niedawno zamknęliśmy cały proces płatności BLIKIEM w chatbocie i wdrożyliśmy to rozwiązanie, m.in w Messengerze marki Kubota – mówi Krystian Drzewicki, Key Account Manager w Tpay.

– Tym razem inicjatywa nowej funkcjonalności płynie od samego Facebooka. Według mnie, social commerce będzie coraz bardziej rozpowszechniał się, stając się coraz bardziej popularny i coraz chętniej używany. Jestem niezmiernie ciekawy, czym zaskoczy nas social commerce w nadchodzącym, 2022 roku – dodaje.

To kolejne działanie Facebooka, a właściwie już Meta, na rynku płatności. W październiku pisaliśmy o rozpoczęciu pilotażu aplikacji Novi – służącej do szybkich przelewów. Docelowo za jej pomocą użytkownicy będą mogli wysyłać pieniądze do swoich znajomych na całym świecie, bez opłat. W tym celu Facebook wykorzystuje stablecoina Pax Dollar (USDP) od firmy Paxos – zamiast własnego stablecoina Diem (wcześniej Libra).