Facebook miał nazbyt optymalizować się podatkowo poprzez wykorzystanie odpowiedniej struktury złożonej z różnych spółek zależnych w innych krajach europejskich. Nie spodobało się to Francuzom, którzy już w 2012 roku wszczęły dochodzenie w tej sprawie. Ostatecznie Facebook i francuskie organy podatkowe dogadały się i spółka Marka Zuckerberga zapłaci 125 mln USD zaległego podatku.

Facebook poważnie traktuje swoje zobowiązania podatkowe

W rezultacie „rewizji” firma zaktualizowała swoje przychody we Francji z 56 mln EUR do 389 mln EUR w latach 2017-2018 – czytamy w serwisie Techcrunch. Facebook dla Reuters stwierdził, że poważnie traktuje swoje zobowiązania podatkowe we wszystkich krajach, w których działa.

Problemy z „niedopłatą” we Francji miał również Google, który zgodził się zapłacić 549 mln USD grzywny i 510 mln USD zaległych podatków. Podobnie rzecz się miała z Apple, który musiał oddać francuskiej skarbówce 572 mln USD.

Warto nadmienić, że giganci technologiczni świadczący usługi globalnie, czerpią korzyści z faktu, że działają na różnych rynkach. Z podatkami bywa różnie – temat jest skomplikowany i wrażliwy, ale co do zasady – skoro Facebook, Google, Apple i inni zarabiają na Europejczykach, to powinni z tego tytułu płacić podatki. Tak samo jak właściciel mniejszego krajowego fintechu tudzież osiedlowego warzywniaka.

/LP