Na ziemską orbitę zostanie wyniesiona bordowa Tesla Roadster – należąca do samego Elona Muska. Posłuży jako symulator obciążenia i będzie zarazem pierwszym samochodem w kosmosie. Planowany czas startu to godzina 19.30 czasu polskiego. To najwcześniejsza godzina, w jakiej może wystartować Falcon Heavy. Jeżeli inżynierowie SpaceX zauważą jakieś problemy start może zostać przesunięty nawet na 22.30.

Czytaj także: Problemy z JustDrive – za paliwo nie zapłacimy smartfonem

Falcon Heavy – czy tym razem wystartuje?

Tesla Roadster Falcon Heavy

Sama rakieta waży 1400 ton i ma 70 metrów wysokości. Wyposażona jest w 3 boostery i aż 27 silników. Na niską orbitę może wynieść nawet 55 ton ładunku, a na powszechnie używaną orbitę GTO 22 tony. To więcej niż możliwości Delta IV Heavy, innej potężnej rakiety – odpowiednio 29 i 14 ton.

Czytaj także: Polacy też chcą podbijać kosmos

Start Falcona Heavy wielokrotnie przekładano – pierwotnie miał wystartować już w 2013 roku, potem w roku 2014… Z ostatnich prognoz wynikało, że pierwszy start ma się odbyć w listopadzie 2017 roku. Czy i tym razem nie doczekamy się startu rakiety?

Wydaje się, że tym razem wszystko jest gotowe do startu Falcon Heavy. 24 stycznia przeprowadzono pierwszy statyczny test silników, a w minioną sobotę poinformowano o planowanym starcie 6 lutego. FH wzbije się w powietrze z florydzkiego przylądku Canaveral, z Centrum Kosmicznego im. Johhna F. Kennedy’ego.

Falcon Heavy ma być rakietą wielokrotnego użytku, podobnie jak mniejszy Falcon 9. Na Ziemię mają wrócić i wylądować 3 silniki rakietowe. Przypomnijmy, że już w 2019 roku SpaceX planuje umieścić na orbicie satelity, których zadaniem będzie dostarczanie Internetu z kosmosu. Na razie SpaceX poszukuje funduszy na zrealizowanie operacji, a cały proces zajmie im zapewne kilka lat.

Najważniejszym celem Muska jest jednak uczynienie z ludzi gatunku multiplanetarnego. W 2016 roku właściciel SpaceX zapowiadał, że pierwsi ludzie na Marsie pojawią się już w 2024 roku. Lot z Ziemi na Czerwoną Planetę ma trwać od 6 do 9 miesięcy. Docelowo na Marsie ma zamieszkać nawet milion ludzi. Więcej o samych planach SpaceX, jak i technicznym aspekcie kolonizacji można przeczytać tutaj – Pierwsi ludzie na Marsie już w 2024 roku. Elon Musk ujawnił plany SpaceX.

Czytaj także: Donald Trump chce podbijać kosmos

Poniżej animacja przedstawiająca planowany start Falcon Heavy.