Verse to hiszpańska aplikacji do płatności P2P kupiona przez Block (wtedy jeszcze Square) w 2020 roku. Z kolei Clearpay to europejski brand australijskiego giganta BNPL – Afterpay. Został on przejęty przez Block w 2021 roku za kwotę 29 miliardów USD. Teraz działalność obu marek ma zostać zakończona lub znacznie ograniczona – Clearpay będzie funkcjonował jeszcze w Wielkiej Brytanii.

Fintech Block zamyka działalności Verse i Clearpay

Jack Dorsey, founder i CEO Block, poinformował o planach spółki podczas prezentacji wyników finansowych za II kwartał 2023 roku. Wyjaśnił on, że firmy wymagały znacznych inwestycji i nie odnotowano wzrostu oraz rentowności, jakich oczekiwano w ciągu ostatnich kilku lat. „Widzimy szanse na wykorzystanie tych zasobów w innych strategicznych obszarach, które mają wyższy potencjalny zwrot z inwestycji” – dodał Dorsey.

W drugim kwartale bieżącego roku Block odnotował przychody netto na poziomie 5,53 mld USD, co oznacza wzrost z poziomu 4,4 mld dolarów rok temu. Działalności Verse i Clearpay nie przyniosły jednak spodziewanych zysków, dlatego firma postanowiła o ich ograniczeniu lub likwidacji.

Odroczone płatności pod marką Clearpay będą wciąż obecne w Wielkiej Brytanii. UK nie jest jednak łatwym rynkiem dla branży BNPL. Ostatnio pisaliśmy o zawirowaniach dotyczących nowych regulacji dla tego sektora. Brytyjskie Ministerstwo Skarbu ma być gotowe do wstrzymania wprowadzenia nowych przepisów. Sky News donosiło, że wielu największych graczy BNPL może opuścić brytyjski rynek, jeśli zostaną poddani zbyt surowym regulacjom.

Globalny rynek płatności odroczonych urósł z 105,15 mld USD w 2022 r. do 155,79 mld USD w 2023 r., przy skumulowanym rocznym wskaźniku wzrostu (CAGR) na poziomie 48,2% – wynika z raportu firmy badawczej Market and Research. Szacuje się do 2027 r. rynek osiągnie wartość 744,06 mld USD.