Rynek dynamicznie się rozwija, coraz większą popularnością cieszą się cyfrowe metody płatności, a  postęp w obszarze analizy danych, algorytmów ryzyka kredytowego i zabezpieczeń umożliwia bardziej efektywne świadczenie usług finansowych. Młode pokolenia, takie jak millennials i Z, oczekują wygodnych i bardziej elastycznych sposobów płatności niż tradycyjne karty kredytowe.

Polska jest jednym z liderów rozwoju rynku BNPL. Sektor buy now and pay later (BNPL) udzielił finansowania w wysokości ok. 2,1 mld zł w 2022 roku, co oznacza wzrost o 181% r/r. Wartość finansowania w tradycyjnym sektorze pożyczkowym wyniosła 13,79 mld zł.

Na rozwój tego rynku wpływa prosta i wygodna procedura zakupu, brak konieczności posiadania plastikowej karty oraz integracja z platformami e-commerce. Dodatkowo, rozwój technologii finansowych i zwiększona świadomość konsumentów są kluczowymi czynnikami, które przyczyniają się do popularności usług BNPL.

Płatności odroczone to model finasowania, w którym klienci mogą kupić produkty i usługi, a następnie spłacić je w późniejszym okresie lub w ratach. BNPL są oferowane zarówno online jak i w stacjonarnych punktach sprzedaży.  BNPL stosują zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i MŚP. Płatności odroczone są wykorzystywane m.in. przez sklepy oferujące elektronikę, modę, rozrywkę, jak i w handlu detalicznym.