Cryptiony R&D to polska spółka z siedzibą w Łodzi, założona w styczniu 2021 roku przez Bartosza Milczarka (CEO), Hannę Milczarek (CMO) oraz Krzysztofa Dworakowskiego (CTO). Stworzyła narzędzie i aplikację do automatyzacji rozliczeń podatku od zbycia wirtualnych walut.

– Pomysł na założenie firmy pojawił się w 2020 roku w momencie, w którym sam chciałem rozliczyć podatek od kryptowalut. Najpierw stworzyłem rozwiązanie dla siebie, a następnie, gdy zorientowałem się, że na polskim rynku nie ma tego typu usług, opartych na automatyzacji, stworzyliśmy startup. Było to spowodowane tym, że giełdy ignorują temat rozliczeń podatkowych. Brak standardu wymiany danych czy brak raportów podatkowych wystawianych przez nie sprawiają, że użytkownik w rozliczeniu z fiskusem zostaje sam – mówi Bartosz Milczarek, CEO w Cryptiony R&D.

Dwa i pół miliona złotych wsparcia od inwestorów na dalszy rozwój

W 2022 roku Cryptiony odnotowało dziesięciokrotny wzrost liczby użytkowników. Z rozwiązania fintechu korzystają już nie tylko tysiące użytkowników indywidualnych, ale również kancelarie podatkowe i biura rachunkowe, które rozliczają w ten sposób swoich klientów – czytamy w komunikacie.

Teraz Cryptiony zebrało 2,5 mln PLN w rundzie pre-seed od amerykańskich funduszy VC oraz polskiego anioła biznesu. Głównym inwestorem był ffVC, który został wsparty przez Pointer.Capital oraz Marcina Wenusa, polskiego biznesmena i inwestora, CEO Grupy Medialnej Comparic oraz Prezesa Fundacji Invest Cuffs.

Zebrane środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój. Pozyskany kapitał spółka planuje przeznaczyć na implementację nowych funkcji, ale także rozbudowę narzędzia dla kancelarii podatkowych i biur rachunkowych. Przede wszystkim jednak startup rusza na podbój Wielkiej Brytanii i planuje kontynuować ekspansję na kolejne kraje.

Główne wyzwania branży kryptowalut

– Naszym zdaniem istnieją 3 główne ograniczenia, które sprawiają, że rozliczenie się z Urzędem Skarbowym z obrotu od kryptowalut może być wyzwaniem. Po pierwsze, giełdy nie dostarczają użytkownikom żadnych raportów podatkowych. Po drugie, obliczenia podatku od kryptowalut są skomplikowane, czasochłonne i kosztowne w przypadku usługi księgowej. I po trzecie, nie ma wystarczającej liczby księgowych, którzy są na bieżąco z wymaganiami prawnymi dotyczącymi kryptowalut. Jesteśmy przekonani, że nasza ekspertyza oraz rozwiązanie pozwalają skutecznie eliminować te wszystkie aspekty – mówi Bartosz Milczarek.

Aplikacja Cryptiony umożliwia synchronizację z giełdami kryptowalutowymi i blockchain oraz wykonywanie obliczeń. Dodatkowymi korzyściami są wsparcie ekspertów oraz niska cena subskrypcji. Aby być konkurencyjnym, w Wielkiej Brytanii Cryptiony oferują do 500 transakcji za darmo.

Jak wynika z danych z raportu crypto.com, w 2021 roku na świecie było 295 milionów użytkowników kryptowalut, a rynek urósł wtedy o 178% – ze 106 milionów w styczniu, do blisko 300 mln w grudniu. Według przewidywań, z końcem 2022 r. liczba posiadaczy kryptoaktywów miała osiągnąć miliard osób.