Finiata zapewnia finansowanie kapitału obrotowego freelancerom i MŚP za pomocą zautomatyzowanej technologii scoringowej. Firma jest wspierana przez takich inwestorów jak DN Capital, Enern, RedAlpine, Kulczyk Investments i Point Nine Capital.

Mali przedsiębiorcy szukają wsparcia finansowego w fintechach

Obecnie Finiata prowadzi większość działalności operacyjnej na polskim rynku. Dzięki uzyskanemu finansowaniu chce budować swoją pozycję dostawcy technologii opartej na uczeniu maszynowym, która umożliwia zautomatyzowanie procesu oceniania zdolności kredytowej. Potencjalnymi przyszłymi partnerami firmy mogą być banki lub inni gracze rynkowi (także z sektora FinTech), których biznesy są zależne od sprawnej możliwości weryfikacji wiarygodności kredytowej małych firm lub freelancerów.

Szacuje się, że w całej Europie ponad 90 proc. wszystkich firm należy do potencjalnej grupy docelowej Finiaty. Działanie technologii uczenia maszynowego już niedługo ma szansę dotrzeć do większości z nich. Zastosowanie algorytmu Copernicus jest obecnie rozszerzane: z jednej strony ekspansja ma charakter geograficzny, zaś z drugiej może trafić jako usługa scoringowa do banków i głównych graczy w branży kredytowej – czytamy w komunikacie.

Finiata oferuje elastyczną linię kapitałową FlexKapital od listopada 2018 roku. W marcu 2019 r. zastąpiła ona ostatecznie działalność faktoringową.