Wielkim powodzeniem cieszy się pierwszy bank otwarty w malawijskim obozie dla przesiedleńców w Dzaleka. New Finance Bank, będący jednostką luksemburskiej instytucji finansowej MyBucks, kieruje swoją ofertę do przesiedlonych Kongijczyków, Rwandyjczyków i obywateli Burundi. Są to regularne usługi finansowe, jak przekazy pieniężne czy wypłaty w bankomatach, ale także mikropożyczki udzielane poprzez telefony komórkowe czy aplikacje w smartfonach.

Pomysłowość nie zna granic

Jak informuje portal brand-e, wiedza o ofercie NFB dociera do społeczności obozu w Dzaleka dzięki agentom banku, rekrutującym się spośród uchodźców – tym sposobem udało się poinformować o usługach bankowych wszystkich 40.000 mieszkańców. Szacuje się, że około 5.000 uchodźców prowadzi własne drobne biznesy, zaczynając od sklepików i zakładów fryzjerskich, poprzez bary i restauracje, na hodowli drobiu kończąc.

Uchodźcy w Dzaleka, przy wsparciu Microsoftu i jego inicjatywy App Factory, potrafią sami tworzyć aplikacje na swoje potrzeby. Na razie zbudowali taką, dzięki której mogą informować się wzajemnie, kiedy będzie rozdzielana żywność.

Na podbój świata

New Financial Bank należy do fintechu MyBucks działającego na całym kontynencie afrykańskim, a obecnie podbija także rejon Azji i Pacyfiku oraz Europę. Na początku tego roku MyBucks i niemiecki fintech Naga Group zawarły alians strategiczny, co pozwoliło na powiązanie aplikacji MyBucks z technologią kryptowalut Naga. Dzięki temu instytucja luksemburska może oferować swoim klientom portfel kryptowalut, co pozwoli im na wysyłanie i otrzymywanie płatności drogą e-mailową. O firmie MyBucks coraz głośniej w świecie fintechu – niedawno spółka została nagrodzona na prestiżowym CEE Capital Markets & FinTech Awards.