Ma to być duże wsparcie dla polskich firm, które w czasie pandemii mogą cierpieć z powodu wydłużonych terminów płatności. Do tej pory polskie firmy handlowe sfinansowały faktury w SMEO na łączną kwotę 31 mln zł – czytamy w komunikacie.

SMEO otrzymało 21 mln złotych od inwestorów

Fintech pozyskał kapitał od dwóch partnerów. Jeden z nich to Finch Capital, fundusz typu venture, inwestujący w dwóch regionach – w Europie w obszarach sztucznej inteligencji (AI) oraz fintech (financial technology) oraz w Azji Środkowo-Wschodniej w rozwiązania dla przemysłu rolniczego, edukację, transport oraz fintech.

Z kolei Precapital to prywatny fundusz inwestycyjny, któremu szczególnie zależy na aktywizacji niewykorzystanych obszarów miejskich i rewitalizacji zaniedbanych nieruchomości w dużych miastach w Polsce.

SMEO oferuje usługę faktoringu – polega ona na wcześniejszym wypłaceniu przedsiębiorcy gotówki z wystawionej kontrahentowi faktury z długim terminem płatności (np. 30 czy nawet 90-dniowym). Dzięki temu przedsiębiorca od razu dysponuje środkami finansowymi i może je przeznaczyć na dowolny cel.

Spółka rozpoczęła działalność w kwietniu 2017 roku w Warszawie. Od blisko czterech lat firma przeprocesowała faktury na łączną kwotę ponad 320 mln zł. Po usługę faktoringu od SMEO najczęściej sięgają firmy z branży budowlanej – skorzystały z finansowania na kwotę ponad 41 mln zł, transportowej – ponad 32 mln zł, handlu – ponad 31 mln zł oraz przemysłu (przetwórstwa) – ponad 25 mln zł.