Google for Startups Ukraine Support Fund to inicjatywa, której początki sięgają marca tego roku. Jej celem jest wspieranie założonych w Ukrainie firm technologicznych, aby mogły nadal się rozwijać i tworzyć podstawy powojennej odbudowy gospodarczej państwa. Fundusz o łącznej wartości 5 mln dolarów przyznaje startupom finansowanie na zasadach equity-free.

Program Google na rzecz startupów nabiera tempa

Pierwszą grupę startupów zakwalifikowanych do projektu Google Startups Ukraine Support Fund poznaliśmy na początku czerwca. Na liście 17 młodych firm znalazło się wtedy sporo startupów skupiających się na opiece zdrowotnej oraz rozwiązaniach biurowych. Mowa m.in. o  CareTech Human, platformie Mindly oraz Handy.ai.

Drugą pulę startupów, które dołączą do Google for Startups Ukraine Support Fund otwiera AcademyOcean. Startup ten pomaga firmom zautomatyzować szkolenia dla pracowników, klientów i partnerów. Google wyróżniło także platformę GIOS, to hub korepetycji dla uczniów i nauczycieli matematyki.

W gronie startupów, które zgarną finansowanie od Google znalazła się także agrotechowa firma Agrolabs oraz platforma do zdalnego nauczania EducateMe. Pomoc otrzymają również twórcy Choizy – aplikacji do doradztwa zawodowego dla studentów i osób chcących zmienić ścieżkę kariery.

Google zdecydowało się wesprzeć kilka startupów, które dostarczają rozwiązania dla biznesu. Zeely oferuje małym firmom narzędzia marketingowe. Z kolei Twiso sprawia, że nagrania ze spotkań są łatwo dostępne dla całego zespołu. Wsparcie otrzyma także m.in. Masthead Data. Startup ten dostarcza cyfrowe narzędzie pomagające wyłapywać i poprawiać błędy w danych w czasie rzeczywistym.

Ukraińskie startupy mogą wnioskować o wsparcie z funduszu Google do 20 września 2022 roku. Wniosek można złożyć pod tym linkiem. Firmy są wybierane na podstawie określonych kryteriów oraz rozmowy kwalifikacyjnej. Pełna lista beneficjentów programu Startups Ukraine Support ma być znana jeszcze w tym roku.