O sprawie jako pierwszy napisał serwis Comparic. Tym samym Bitclude stanie się „pierwszą w pełni legalnie działającą giełdą kryptowalut w Polsce” – chwali się prezes spółki Jakub Wierzcholski, cytowany przez redakcję Comparic. Giełda Bitclude ma wystartować już za dwa tygodnie. Zaktualizowany rejestr małych instytucji płatniczych można znaleźć tutaj.

Drugą platformą, która trafiła do rejestru Małych Instytucji Płatniczych jest Coinquista, która chce zaoferować bardzo ciekawe rozwiązanie – do aplikacji umożliwiającej zakup kryptowalut docelowo ma być wydawana karta debetowa za pomocą, której użytkownik będzie miał możliwość płacenia w sklepach lub w Internecie. Podobne rozwiązanie oferuje brytyjski fintech Wirex.

Giełdy krypto są legalne, ale pod pewnymi warunkami

Przypomnijmy, że do tej pory KNF miał raczej ostrożne, ale klarowne podejście względem giełd kryptowalut. Takie spółki mogą legalnie prowadzić działalność w Polsce, ale muszą też spełnić wymagania – na przykład otrzymać zezwolenie na wykonywanie usług płatniczych w zakresie prowadzenia rachunków płatniczych.

To trochę jak ze sprzedażą alkoholu w sklepach – jest to całkowicie legalna pod warunkiem, że otrzyma się odpowiednie zezwolenia, a samą sprzedaż prowadzi się wg określonych zasad.

W efekcie na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego znalazły się 3 giełdy wymiany kryptowalut – BitBay, Abucoins i ostatnio BitMarket24. Pierwsza z nich w zeszłym roku przeniosła swoją działalność na Maltę. Czy wpisanie Bitclude na listę małych instytucji płatniczych (MIP) to wskazówka dla innych giełd?

Możliwe, ale trzeba pamiętać, że licencja MIP nakłada na spółkę pewne ograniczenia. Mała instytucja płatnicza może prowadzić swój biznes tylko na terenie Polski, a średnia całkowitych transakcji płatniczych wykonanych przez taki podmiot za poprzednie 12 miesięcy nie może przekroczyć kwoty 1,5 mln euro miesięcznie (polecamy zapoznać się ze ściągawką, którą KNF przygotował dla fintechów).

Zdobycie licencji MIP to dobry pomysł dla początkujących giełd kryptowalut, ale dla dużych podmiotów ta droga jest niemożliwa. Giełdy wymiany Bitcoina i spółki to często firmy globalne, które działają także poza Polską. Co więcej BitBay (jedna z największych giełd kryptowalut na świecie) powinna notować obroty przekraczające 1,5 mln euro miesięcznie – posiadając ponad 800 tys. klientów. Firma powstała w 2014 roku, a jeszcze kilka miesięcy temu chwaliła się, że jej wartość rynkowa to około 1 mld USD.