BNPL robi furorę w USA. Affirm ma już ponad 4 mln użytkowników i wcale nie należy do największych – pierwsze miejsce zajmuje Klarna, a tuż za nią plasuje się australijski Afterpay. Ale dynamiczny rozwój e-commerce, rosnące potrzeby zakupowe konsumentów i wygoda BNPL sprawiają, że rynek rośnie jak na drożdżach, co nie uchodzi uwadze takim graczom jak np. PayPal, który niedawno także uruchomił odroczoną płatność.

Ponad 1 mld USD w BNPL w tydzień

Inwestorzy najwyraźniej widzą potencjał – dosłownie trzy dni temu Klarna zgarnęła finansowanie w kwocie 650 mln USD. Dzisiaj Affirm poinformował o 500 mln USD, co oznacza, że w tym tygodniu podmioty BNPL w USA otrzymały od inwestorów ponad 1 mld USD na dalszy rozwój. Dla porównania cały rynek lendtech w Polsce szacowany jest na ok. 5 mld zł, ale eksperci nie mają wątpliwości, że BNPL nad Wisłą też ma przyszłość, o czym może świadczyć projekt Allegro Pay – największej platformy e-commerce w Polsce.

Do grona inwestorów Affirm dołączył Lightspeed Venture Partners, Wellington Management Company, Baillie Gifford, Spark Capital, Founders Fund oraz Fidelity Management & Research Company.

Z usług Affirm można skorzystać w 6 tys. sklepów w USA. W lipcu Affirm wprowadził nieoprocentowaną pożyczkę do 14 dni w kwocie już od 50 USD. Max Levichin – szef i założyciel Affirm stwierdził, że płatności odroczone niebawem będą równie popularne jak karty kredytowe. To chyba lekka przesada, ale faktycznie – hype na BNPY jest bardzo widoczny.

O płatnościach odroczonych będziemy rozmawiać m.in. na Fintech Brunch #4, które odbędzie się już 8 października w restauracji Boska Praga w Warszawie. Więcej informacji na grupie fejsbukowej: „Sfintechowani”.

/LP