Stworzony przez Microsoft międzynarodowy cykl warsztatów na temat technologii AI kierowany jest do młodych dziewcząt ze szkół ponadpodstawowych, które chcą aktywnie uczestniczyć w kreowaniu lepszego świata i stawiać czoła realnym wyzwaniom przyszłości. Podczas hackatonu dziewczęta będą w parze ze sztuczną inteligencją szukały rozwiązań i pomysłów na wykorzystanie sztucznej inteligencji w kreowaniu lepszego świata i trosce o środowisko.

Girls in AI – kobiety w branży IT

Inicjatywa Microsoft jest bezpośrednią odpowiedzią na wyniki badań dot. zainteresowania inicjatywami z obszaru nauk ścisłych i IT. Przeprowadzone w 2017 r. badania na próbie 11,5 tys. dziewcząt i kobiet w wieku 11-30 lat wykazały, że największe zainteresowanie naukami ścisłymi występuje wśród najmłodszych dziewczyn w wieku pomiędzy 11 a 15 rokiem życia (wraz z wiekiem tendencja ta wyraźnie spada). Jednym z powodów tego stanu rzeczy może być niska samoocena młodych kobiet, a także brak wiary w to, że mogą one dorównać swoim męskim rówieśnikom – jedynie 20 proc. młodych Polek wskazało, że ma szansę być tak dobra w przedmiotach ścisłych jak ich koledzy.

– Świat jest różnorodny, a talent nie ma płci. W każdej organizacji warto budować narzędzia, które pozwalają zatrudniać zarówno kobiety i mężczyzn, osoby w różnym wieku, o rozmaitych przekonaniach i doświadczeniach. Możemy wtedy działać nie tylko efektywniej, ale też lepiej reagować na zmiany, które dzieją się na rynku” – mówi Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Hackathon Girls in AI od Microsoft

By wziąć udział w hackatonie, każda z uczestniczek musiała postawić się w roli przedstawicielki podmiotu wnioskującego o fundusze na realizację konkretnego projektu. Jakiego rodzaju projekty można było zgłaszać? Tu uczestników ograniczała wyłącznie ich kreatywność. Czy to będzie plan na lepsze zagospodarowanie odpadów w szkołach, czy też celem ma być poprawa jakości wody pitnej w lokalnej społeczności – wszystko zależy od realnych problemów, jakie leżą im na sercu – czy to w kontekście ich lokalnej społeczności, czy też wyzwań globalnego świata. Ideę projektu należało przedstawić w krótkim, 3-minutowym wideo, którego wartość jury oceniało pod kątem kilku kryteriów:

  • Stopień wykorzystania AI do rozwiązania danego problemu
  • Kreatywność i pomysłowość
  • Umiejętności prezentacji problemu i sposób argumentacji
  • Znajomość języka angielskiego (wszystkie aplikacje są w języku angielskim).

Hackathon Girls in AI odbywa się 5 i 6 marca w Warszawie. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Cyfryzacji. Partnerami wydarzenia są również Centralny Dom Technologii, Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju, Girls in Tech Poland, Synerise, AI Schools & Academy, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Perspektywy Women in Tech Summit, Microsoft Azure Users Group Poland, Data Community Poland, Fundacja Orange, Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką, YEP.Academy, Girls Code Fun, Fundacja Zwolnieni z Teorii i portal Onet.