25 kwietnia 2019, 09:00:Kongres Profesjonalistów Public Relations - Bristol Tradition & Luxury Hotel, Mikołaja Kopernika 12, 35-069 Rzeszów

Goldman Sachs kupuje jednoosobowy startup

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Goldman Sachs kupił dla swojego banku inwestycyjnego jednoosobowy startup ClearFactr – dostawcę oprogramowania do modelowania finansowego. Warunków finansowych transakcji nie ujawniono.

W ramach dążenia do ulepszania technologii w całej firmie, Goldman Sachs kupił w listopadzie br. ClearFactr, oprogramowanie do arkuszy kalkulacyjnych, które analitycy w banku inwestycyjnym wykorzystają do budowy złożonych modeli finansowych. Program ma zostać następcą najpopularniejszego rozwiązania na rynku, czyli Excela. Najpierw trzeba jednak zmienić przyzwyczajenia pracowników i przekonać ich do korzystania z zupełnie nowego programu – a to może nie być takie proste.

Korzyści dla obu stron

Rozmowy, prowadzone od półtora roku, doprowadziły do fuzji i przejęcia startupu przez bank inwestycyjny. ClearFactr nie tylko otrzyma pieniądze za sprzedane udziały – umowa gwarantuje także, że jej dotychczasowy CEO, Dean Zarras, zostanie jednym z dyrektorów zarządzających banku w pionie inwestycyjnym i będzie odpowiedzialny za wdrożenie i rozwój produktu w firmie.

Jednym z celów umowy jest pomoc Goldman Sachs w przekształceniu wszystkich jego strategów – nawet tych bez wykształcenia informatycznego – w programistów, którzy będą w stanie budować niestandardowe modele wstępnych ofert i innych działań związanych z finansami korporacyjnymi.

ClearFactr wykorzystuje przetwarzanie języka naturalnego, aby umożliwić mniej wyrafinowanym użytkownikom projektowanie miniprogramów. Oprogramowanie łączy technologię arkusza kalkulacyjnego z analizą i możliwością współpracy z wieloma stronami.

Bankowość cyfrowa w nowym wymiarze

Goldman Sachs od lat szukał bankowości inwestycyjnej odpowiadającej osławionemu systemowi zarządzania ryzykiem, z którego korzystają jego handlowcy. Bank ma nadzieję, że oprogramowanie w chmurze zacznie robić dla bankowości inwestycyjnej to, co SecDB, jego system zarządzania ryzykiem, zrobił dla działu papierów wartościowych, tworząc jedno miejsce, w którym modele mogą być przechowywane i analizowane.

ClearFactr może pomóc Goldman Sachs rozwiązać jedno z największych wyzwań w bankowości inwestycyjnej: jak zaktualizować oprogramowanie, z którego korzystają bankowcy, do modelowania finansowego w erze cyfrowej. Przejęcie zostało pozyskane z GS Accelerate, wewnętrznego inkubatora Goldmana, który został uruchomiony w maju br., aby rozwijać własne pomysły i korzystać z nowych technologii tworzonych przez młode firmy technologiczne.