Wykorzystanie usług Google w zakresie sztucznej inteligencji znacznie wzrosło w ciągu ostatniego roku. Gemini miał zaledwie 9 milionów aktywnych użytkowników dziennie w październiku 2024 roku. Niemniej już w zeszłym miesiącu firma miała zanotować 35 mln aktywnych klientów każdego dnia. Z kolei w marcu, zgodnie z danymi podawanymi przez serwis The Information, z Gemini aktywnie miało korzystać 350 mln osób.
Google Gemini przyciąga kolejnych użytkowników
Gemini wciąż pozostaje jednak w tyle za najpopularniejszymi narzędziami AI w branży. Google szacuje, że ChatGPT miał około 600 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie w marcu. To stawia ChatGPT na podobnej bazie użytkowników co Meta AI, której CEO Mark Zuckerberg powiedział we wrześniu, że zbliża się do 500 milionów użytkowników miesięcznie.
Firmy mają tendencję do mierzenia liczby aktywnych użytkowników w nieco inny sposób, ale dane te wskazują, jak powszechne staje się przyjęcie Gemini przez konsumentów. W ciągu ostatniego roku Google udostępniło Gemini milionom użytkowników dzięki integracji sztucznej inteligencji z telefonami Samsung, aplikacjami Google Workspace i Chrome.
Warto także przypomnieć, że pod koniec marca Google wprowadziło do Polski nową funkcję swojej wyszukiwarki – AI Overview, która przy użyciu sztucznej inteligencji generuje gotowe odpowiedzi na zapytania użytkowników. To kolejny krok w rozwoju technologii AI, który jednocześnie budzi kontrowersje wśród wydawców i twórców treści.
Ostatnio pisaliśmy, że w związku z rosnącą rywalizacją na rynku sztucznej inteligencji Google DeepMind robi wszystko, by powstrzymać kluczowych pracowników przed odejściem do konkurencji. Firma oferuje wybranym specjalistom roczny płatny urlop. Google nie chce ryzykować ich przejściem do innych firm technologicznych, na przykład do OpenAI.
Z kolei OpenAI kilka tygodni temu ogłosiło, że rozpoczyna wdrażanie nowej funkcji pamięci w ChatGPT, która pozwala chatbotowi dostosować odpowiedzi do użytkowników na podstawie treści ich poprzednich rozmów. Firma twierdzi, że funkcja, która pojawia się w ustawieniach ChatGPT jako „odniesienie do zapisanych wspomnień”, ma na celu uczynienie rozmów z ChatGPT bardziej trafnymi dla użytkowników.
Na laurach nie osiada również Meta, która podobno planuje wydać samodzielną aplikację dla swojego asystenta sztucznej inteligencji, Meta AI, aby lepiej konkurować z chatbotami opartymi na sztucznej inteligencji, takimi jak ChatGPT OpenAI i Gemini Google.