Już w grudniu 2020 roku aplikacja Google Play Music zostanie wyłączona. Osoby, które z niej korzystają są uprzejmie proszone przez Google, by przełączyli się na YouTube Music. Klienci Google Play Music stracą dostęp do aplikacji już w październiku, ale do grudnia będą mogli spokojnie przetransferować swoje dane do aplikacji YouTube Music.

Subskrypcje Google Play Music zostaną automatycznie wyłączone. Więc jeśli ktoś nie ma zamiaru podejmować żadnych działań, to nie ma czym się martwić i może spokojnie zacząć przygodę z innym serwisem stramingowym np. Spotify lub Deezer, czy Empik Music. Aczkolwiek, poza YouTube Music przełączenie na inne konto może być kłopotliwe, gdyż Google nie udostępnił narzędzia do eksportu do konkurencyjnych serwisów.

Powodem wyłączenia Google Play Music jest niepotrzebna wewnętrzna konkurencja (kanibalizacja użytkowników) pomiędzy dwoma podmiotami z tej samej grupy. Google postawiło na YouTube Music – trudno by w czasach sporej konkurencji pomiędzy różnymi aplikacjami do streamingu muzyki, YouTube musiał konkurować jeszcze w zasadzie sam ze sobą.

/LP