Climate X z siedzibą w Wielkiej Brytanii oferuje wgląd finansowy w prawdopodobny wpływ ryzyka klimatycznego na wycenę aktywów – od nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych po infrastrukturę drogową, kolejową i energetyczną.

Startup ClimateX z dofinansowaniem od Google Ventures

Climate X zostało założone przez CEO Lukky Ahmeda, który wcześniej kierował testami warunków skrajnych i programami transformacji ryzyka dla HSBC Bank i Lloyds Banking Group oraz COO Kamila Kluzę, który modelował ryzyko dla Barclays, MUFG i Accenture.

Platforma od ClimateX, Spectra, ma określać ilościowo prawdopodobieństwo i dotkliwość zdarzeń pogodowych na dziesiątki lat przed ich wystąpieniem. Dzięki interfejsowi podobnemu do Google Maps, Climate X pozwala klientom modelować przyszłe prawdopodobieństwo wystąpienia 16 różnych zagrożeń klimatycznych – od ekstremalnych upałów po cyklony tropikalne i powodzie – w ośmiu scenariuszach ocieplenia w perspektywie 100 lat, aż do pojedynczego gospodarstwa.

Przekładając te ryzyka na oczekiwane roczne straty, technologia Climate X ma pozwalać klientom określić zwrot z inwestycji w podejmowanie zapobiegawczych działań adaptacyjnych do zmian klimatu w oparciu o szereg 22 różnych interwencji.

Wśród klientów ClimateX znajdują się takie firmy jak Legal & General, CBRE, Virgin Money i Federated Hermes.

Firma ma wykorzystać nowe fundusze, aby przyspieszyć ekspansję w Europie, Ameryce Północnej i regionie Azji i Pacyfiku początkowo budując zespół handlowy w niedawno otwartym biurze w Nowym Jorku. Firma będzie również dążyć do rozszerzenia swoich produktów, poprzez włączenie dodatkowych źródeł danych do swojej platformy.