Partner serwisu Visa dla biznesu

Google zainwestuje 10 mld USD w Indiach. Do internetu podłączy 650 mln ludzi

Fintek
Fintek
#Google
Opublikowano: 14 lipca 2020, 14:50 Aktualizacja: 14 lipca 2020, 14:50

Indie uznawane są za najbardziej perspektywiczny rynek usług cyfrowych na świecie, ale wciąż ponad 650 mln mieszkańców tego kraju nie ma dostępu do Internetu. Google ogłosił, że zamierza zainwestować 10 mld USD, by zwiększyć dostęp do internetu.

Google for India

650 mln obywateli Indii nie ma dostępu do Internetu lub go na niego nie stać. Inwestycje Google mają tę dostępność zwiększyć – sprawić, że Internet będzie tańszy i powszechniejszy. Kwota inwestycji rozłożona jest na kolejne 5-7 lat i będzie obejmować różne obszary zwiększające poziom cyfryzacji kraju. Docelowo w ten sposób Google chce stworzyć sobie nowy rynek zbytu dla swoich usług.

Miliardy na inwestycje cyfrowe w Indiach

W tym celu utworzony zostanie specjalny fundusz o wartości 10 mld USD, który będzie finansować przedsięwzięcia zwiększające dostęp do sieci i usług cyfrowych. Inwestycje obejmą takie segmenty jak nowe produkty i usługi dla konsumentów, edukację, zdrowie i rolnictwo, wsparcie biznesu – w szczególności małych firm, wsparcie gospodarki wiejskiej oraz rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji. Słowem – bardzo kompleksowo.

Analitycy nie mają wątpliwości, że jednym z celów jest także zagospodarowanie indyjskiego potencjału zanim zrobią to chińscy konkurenci. Przypomnijmy, że Google to nie jedyny amerykański gigant, który inwestuje w Indiach.

W kwietniu Facebook kupił 10% udział za 6 mld USD w największym indyjskim telekomie Jio Platform. Amazon już zainwestował 1 mld USD w indyjski e-commerce i planuje kolejne 5 mld USD. Warto wymienić także Walmart, który kupił największą indyjską platformę e-commerce Flipkart za 16 mld USD w 2018 roku, a dzisiaj ogłosił, że zasili ją kolejną kwotą w wysokości 1,2 mld USD. Także tak – miliardy do Indii płyną szerokim strumieniem.

/LP


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

google-zainwestuje-10-mld-usd-w-indiach-do-internetu-podlaczy-650-mln-ludzi