Hongkong byłby pierwszym azjatyckim miastem oferującym popularne fundusze bitcoin ETF i drugą taką jurysdykcją na świecie. Wcześniej na podobny krok zdecydowały się Stany Zjednoczone.

ETF-y dla blitcoina w Hongkongu

Reuters podaje, że do tej pory wnioski złożyło kilka podmiotów z Chin kontynentalnych, w tym Harvest Fund Management, China Asset Management i Bosera Asset Management. Spółki matki dwóch pierwszych podmiotów należąc do największych funduszy inwestycyjnych w Chinach, a każda z nich zarządza aktywami o wartości ponad 138 mld USD.

Zatwierdzając aplikacje kryptowalutowych funduszy ETF, Hongkong poszedłby w ślady Stanów Zjednoczonych, które w styczniu wydały zgodę na pierwsze bitcoinowe fundusze ETF. Te amerykańskie fundusze zgromadziły do tej pory aktywa o wartości ponad 58 miliardów dolarów – podaje Reuters.

Niemniej eksperci twierdzą, że rynek funduszy w Hongkongu raczej nie doświadczy tego samego poziomu inwestycji. Może on jednak zapewnić impuls w obliczu wyzwań związanych ze spowolnieniem gospodarczym w Chinach i skutkami pandemii koronawirusa. Chodzi między innymi o surowe ograniczenia w podróżowaniu, które utrudniły przyciągnięcie i zatrzymanie wysokiej jakości pracowników.

Chociaż handel kryptowalutami jest zakazany w Chinach kontynentalnych, chińskie instytucje finansowe offshore chętnie uczestniczą w rozwoju aktywów krypto w Hongkongu.