Poniżej prezentujemy recenzję Honor View 20. Telefon jest wart rozważenia. Podsumowanie oraz plusy i minusy znajdziecie na końcu artykułu. Cena prezentowanego modelu to ok. 2,4 tys. zł, ale urządzenia z mniejszą pamięcią wewnętrzną można kupić już za ok. 2 tys. zł.

Za każdym flagowym telefonem stoi mniej popularny, nieco okrojony odpowiednik. W przypadku serii Galaxy są to wszelkie odmiany takie jak Galaxy A, Galaxy J itd. Honor to subbrand firmy HUAWEI. Technicznie rzecz ujmując recenzowany tutaj model View20 to nic innego jak okrojona wersja HUAWEI Mate 20 pro. Okrojona – ale z funkcji, których obecność nie jest niezbędna do wygodnego użytkowania tego telefonu.

Na co dzień korzystam z telefonów Samsung. Jestem przywiązany do tej marki, w związku z tym z dużym dystansem podchodziłem do tego co może zaoferować mi “jakiś tam” Honor. Jak się okazuje, za niepozorną nazwą stoją całkiem sensowne parametry, które powinny przekonać niejednego fana popularnych marek takich jak Samsung, HUAWEI czy Apple.

Zawartość opakowania – Honor View20 i nic więcej

Zawartość zestawu nieco rozczarowuje. W opakowaniu, poza telefonem, ładowarką i kluczykiem do zamontowania karty SIM nie znajdujemy żadnych dodatkowych elementów. Brakuje chociażby najtańszych słuchawek, tak aby zestaw był kompletny i gotowy do wykorzystywania.

Sam sposób zapakowania telefonu jest bardzo dobry – telefon nie ma prawa uszkodzić się w transporcie, sztywno leży w opakowaniu. Daleko mu jednak do klasy jaką prezentuje Samsung lub inne telefony (popularniejszych marek) – przez co bezpośrednio po unboxingu opakowanie ląduje od razu w szufladzie.

Pełna Specyfikacja Honor View 20:

Wymiary Honor View20:

  • Wysokość: 156,9 mm
  • Szerokość: 75,4 mm
  • Głębokość: 8,1 mm
  • Waga: ok. 180 g (z baterią)

Honor Viev20 – dane techniczne:

  • Bateria 4000 mAh (wartość typowa)
  • Szybkie ładowanie: 55% w 30 min
  • Procesor Kirin 980
  • MagicUI 2.0.1
  • 8 GB RAM + 256 GB ROM (!!!)
  • wyświetlacz IPS 6,4″ 2310 x 1080 pikseli

Komunikacja bezprzewodowa i łączność w telefonie Honor View20:

Sieć:

  • LTE TDD: B38/B40/B41 LTE FDD: B1/B2/B3/B4/B5/B6/B7/B8/B19/B20/B28
  • 3G WCDMA: B1/B2/B4/B5/B6/B8/B19
  • 2G GSM: B2/B3/B5/B8

GPS:

  • GPS (dwie częstotliwości L1 + L5)
  • GLONASS/Beidou

Łączność (WiFI, Bluetooth, USB):

  • Wi-Fi 2,4 GHz: 802.11 b/g/n, MIMO+TAS
  • 5 GHz: 802.11 a/n/ac
  • Bluetooth BT 5.0
  • USB 3.1 GEN 1 (uwaga: w zestawie standardowy kabel USB 2.0)
  • GPS z obsługą dwóch częstotliwości
  • Galileo (dwie częstotliwości E1 + E5a)
  • QZSS (dwie częstotliwości L1 + L5)

Aparat (przód i tył) w Honor View20:

Aparat tylny:

  • 48 Mpx + 3D
  • Aparat 48 Mpx AI Ultra Clarity
  • Modelowanie 3D
  • Gry w 3D sterowane ruchem
  • Kształtowanie z AI
  • Rozpoznawanie ponad 60 kategorii i ponad 1500 scenerii w czasie rzeczywistym
  • Niska przysłona f/1,8
  • Matryca CMOS 1/2 cala
  • Tryb powolnego ruchu Super Slow-Motion w 960 kl./s

Aparat przedni:

  • 25 Mpx
  • Sprzętowa obsługa HDR
  • Oświetlenie portretowe
  • HONOR AIS

Honor View20 – wygląd i jakość wykonania

Jakość wykonania telefonu naprawdę zadowala. Wariant kolorystyczny jaki otrzymaliśmy na testy przykuwa oko. Szczególnie wyróżnia się załamanie światła jakie tworzy szkło na obudowie – w kształt litery V.

Honor View20 tył szkło w „V”.

Pomimo fajnego efektu zastosowanie szkła nie do końca się sprawdza. Tak jak w przypadku innych telefonów, podczas korzystania, na obudowie pozostają smugi i odciski palców, co moim zdaniem psuje efekt wizualny.

Honor View20 – odciski palców na tylnej obudowie.

Kolejnym dużym problemem jest śliska obudowa – wystarczy chwila nieuwagi, żeby telefon “zjechał” nam z miejsca, w którym leży. W moim przypadku zdarza się to nagminnie – każdy telefon kładę na portfelu ponieważ z takim zestawem najczęściej się poruszam.

Rozmieszczenie pozostałych elementów obudowy jest także w porządku. Początkowo trudno było mi się przestawić, na regulację dźwięku z prawej strony (w Samsungach jest odwrotnie) natomiast na dłuższą metę nie przeszkadza to w używaniu telefonu.

Z przodu telefonu duże wrażenie robi aparat “wtopiony” w ekran.

Honor View20 – aparat wtopiony w ekran.

Jako niepraktyczne odbieram umiejscowienie wejścia słuchawkowego na górze, a USB-C do ładowania na dole. W rezultacie podczas ładowania telefonu z powerbanka nie ma możliwości wygodnego schowania go do kieszeni ponieważ, plątanina kabli bardzo w tym przeszkadza.

Honor View20 – rzut z boku.

Honor View20 – rzut na wtyczkę z wejściem słuchawkowym.
Honor View20 – rzut na wtyczkę z wejściem do ładowania.

Po lewej stronie znajduje się wejście Dual SIM do którego, podobnie jak w przypadku pozostałych telefonów, dostęp uzyskujemy przy użyciu specjalnego kluczyka z pudełka.

Honor View20 – rzut na wejście Dual Sim.

Na górze telefonu, obok portu podczerwieni znajduje się malutka dioda LED, która miga po otrzymaniu powiadomienia z aplikacji na telefonie. Niestety – jej umiejscowienie i wielkość sprawia, że nie zawsze widzimy jak świeci.

Z tyłu obudowy znajdziemy aparat oraz czytnik linii papilarnych. Jego umiejscowienie jest bardzo intuicyjne. W przeciwieństwie do Samsunga S8+ nie ma szans zabrudzenia aparatu podczas ślepego poszukiwania charakterystycznego wgłębienia w obudowie.

Honor View20 – rzut na tylny aparat.

Wyświetlacz w Honor View20 – 398PPI, brak QHD+

Honor View20 wyposażony został w wyświetlacz IPS o przekątnej 6,4 cali. Rozdzielczość maksymalna to 2310×1080 px. Ilość punktów na cal – 398.

Honor View20 – ustawienia rozdzielczości ekranu.

W telefonie brakuje rozdzielczości QHD+, jednak w codziennej pracy dostępne opcje w zupełności wystarczają.

Bardzo ciekawą funkcją jest “Inteligentna rozdzielczość”, która pozwala na automatyczne zmniejszanie rozdzielczości w przypadku niskiego poziomu baterii. Podczas testowania telefonu nie zauważyłem jednak samej zmiany – możliwe, że ma ona miejsce przy bardzo niskim poziomie baterii telefonu.

Wyświetlacz pozwala uruchomić opcję ochrony wzroku – czyli klasyczne filtrowanie światła niebieskiego. Dodatkowo istnieje możliwość zmiany trybu kolorów i temperatury barwowej – z domyślnej chłodnej na rzecz bardziej cieplejszej.

Osoby, które nie przepadają za charakterystycznym wcięciem w przedniej części ekranu mogą skorzystać z ustawień, które pozwolą im wyłączyć wykorzystanie pełnego ekranu w systemie i aplikacjach:

Honor View20 – zmiana ustawień ekranu.

Po wyłączeniu na wysokości aparatu dodawany jest czarny pasek – co zabiera cały urok tego modelu telefonu.

Honor View20 – ustawienia ekranu z czarnym paskiem.

Aparat – tryby i jakość zdjęć

Telefon wyposażono w 48 Mpix aparat. Jakość zdjęć powala – zwłaszcza w cenie jaką przyjdzie nam zapłacić za ten model. Telefon domyślnie bardzo mocno podciąga wszystkie kolory – co sprawia, że obiekty na zdjęciu są bardziej soczyste i wyraziste.

Honor View20 – jakie zdjęcia robi aparat?

Wydajność, sprzęt i oprogramowanie w Honor View20

Wydajność Honor View20.

Procesor, pamięć RAM i pamięć ROM w Honor View20

Telefon został wyposażony aż w 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB pamięci wbudowanej (ROM). Zapewnia to wysoką wydajność podczas codziennej pracy, a także w grach.

Sercem telefonu jest procesor Kirin 980 – potężny układ znany między innymi z HUAWEI Mate 20 oraz HUAWEI P30. Warto podkreślić, że to układ wykonany w procesie 7 nm. Dzięki temu stosunek wydajności do zużycia energii jest naprawdę interesujący.

Uzupełnienie stanowi układ graficzny Mali G-76.

Oprogramowanie Honor View20 – Android 9 oraz nakładka HUAWEI Magic UI 2.0.1

Telefon posiada zainstalowany Android w wersji 9 Pie, wraz z nakładką HUAWEI Magic UI. Osobiście, po wielu latach na Samsungu, mam duży problem z przyzwyczajeniem się do “chaosu” jaki panuje w telefonie. Każda kolejna aplikacja trafia na koniec listy ikonek. Nie można posortować widoku alfabetycznie – co niejednokrotnie znacząco utrudnia korzystanie z telefonu.

To co należy pochwalić to bardzo mała ilość aplikacji dodatkowych producenta– Honor w żaden sposób nie forsuje Nas do korzystania z dedykowanych rozwiązań HUAWEI. Oznacza to, że zaraz po uruchomieniu możemy synchronizować nasze ulubione aplikacje z poprzedniego telefonu i przejść do płynnej pracy na telefonie.

Honor View20 wyposażono także w asystenta Google, którego przywołujemy przytrzymując kółeczko na dole ekranu:

Honor View20 – asystent Google.
Honor View20 – sterowanie ruchem.

Inną ciekawą opcją jaką zapewnia oprogramowanie Honor View20 jest Tryb Projekcji – pozwala w dosyć szybki sposób wykorzystać Honor jako przenośny komputer.

Honor View20 – jako jednostka kontrolna.

Sterowanie odbywa się wyjątkowo płynnie. Po połączeniu się z ekranem, telefon przejmuje rolę kontrolera – który pozwala sterować kursorem na ekranie oraz daje użytkownikowi możliwość wprowadzania treści.

Honor View20 – płytka dotykowa.

Niestety – raz na kilka uruchomień konieczne jest restartowanie telefonu, ponieważ pojawiają się problemy z połączeniem (testowałem na telewizorze Samsung). Pomimo drobnych niedogodności, jestem zaskoczony – aby uzyskać podobny efekt korzystając z Samsunga Galaxy S8+ muszę nabyć dedykowaną podstawkę Samsung DeX.

Bateria to najmocniejsza strona Honor View20

Na co dzień pracując na Samsungu przywykłem do tego, że muszę go doładować pod koniec dnia. Problem ten nie występuje podczas korzystania z Honor View20 – telefon, podczas mojego normalnego sposobu korzystania (Gmail, Hangouts, LTE, WiFi, Facebook, Messenger, połączenia wychodzące i przychodzące) wytrzymuje spokojnie prawie dwie doby bez ładowania.

W zestawie z telefonem dostępna jest ładowarka umożliwiająca szybkie naładowanie baterii (w nieco ponad godzinę).

Dwa duże minusy Honor View20 – brak ładowania indukcyjnego oraz IP68

Telefon prezentuje wysoką jakość wykonania, całkiem niezłą wydajność i prędkość działania, której nie powstydziłby się żaden flagowiec. Niestety – pomimo zastosowania szkła na tyle obudowy, telefon nie posiada funkcji ładowania bezprzewodowego (indukcyjnego). Oznacza to, że bez kabla nie naładujemy swojego telefonu w żaden inny sposób.

Telefon nie jest też wodoodporny – brakuje standardu IP68, który zapewnia odporność na delikatne zanurzenia i zalania.

Party mode – Tryb Impreza

Za pomocą tego trybu możecie połączyć dwa lub więcej telefonów Honor w celu wspólnego odtwarzania muzyki. Dzięki temu uzyskujemy ciekawszy efekt odtwarzanego utworu. Niestety – tryb ograniczony jest jedynie do grania muzyki w formacie MP3.

Honor View20 – tryb impreza.

Honor View20 – kod QR do uruchomienia trybu impreza.

Kamera AR – AR Lens i 3D Qmoji

W Honor View20 istnieje możliwość zabawy z filtrami, które nie tylko modyfikują obraz, ale także dokładają efekty dźwiękowe. Fajnym i zabawnym elementem są także Qmoji – czyli odpowiedź HUAWEI na zaproponowane przez iPhone Memoji. Działają bardzo dobrze – chociaż ich liczba jest dosyć ograniczona. Warto jednak zadbać o dobrze oświetlone pomieszczenie, zanim zaczniemy testować poszczególne efekty.

Honor View20 – Qmoji.

HiTouch – rozwiązanie podobne do Google Lens (działające tak samo słabo)

HUAWEI dodało w Honor View20 opcję HiTouch – która pozwala za pomocą naciśnięcia dwóch palców na zdjęciu automatycznie wyszukiwać przedmioty, które oglądamy. Teoretycznie jest to fajny ficzer dla ludzi przeglądających masowo Instagram w poszukiwaniu ciekawych inspiracji – w praktyce działanie tej aplikacji jest bardzo losowe. Na 20 próbnych wyszukiwań jedynie dwa razy udało mi się znaleźć produkt taki jak na zdjęciu.

Honor View20 – HiTouch.
HiTouch działa tak na 5%.

Podsumowanie – czy Honor View20 to dobry telefon?

Honor View20 to bardzo dobry telefon, który z pewnością znajdzie wielu nabywców – zwłaszcza w ofertach abonamentowych u krajowych operatorów telefonii komórkowej. Oferuje bardzo dobre parametry sprzętowe (wydajny układ procesor + grafika, aż 8 GB RAM, 256 GB pamięci ROM). Telefon pomimo braku wodoodporności i ładowania indukcyjnego zapewnia niebanalny wygląd, bardzo dobry aparat i ponadprzeciętny czas pracy na baterii (prawie dwa dni normalnego użycia).

Największym mankamentem telefonu jest jego marka. Honor kojarzy się raczej z przyzwoitymi, lecz tanimi smartfonami kategorii B. W przypadku View20 mamy do czynienia z okrojonym HUAWEI Mate 20 Pro, co ustawia Honora bardzo wysoko w rywalizacji z innymi smartfonami jak Xiaomi Mi9 lub OnePlus 6T.

Szukając nowego telefonu w cenie do 2000 PLN, Honor View20 to w mojej opinii najlepszy wybór.

Honor View20 – Plusy:

  • Android 9 Pie
  • Dual SIM
  • Czuły i przyjemnie umieszczony czytnik linii papilarnych
  • 8 GB RAM
  • 256 GB pamięci wewnętrznej (ROM)
  • Długi czas pracy na baterii
  • Ciekawy, wyróżniający się design
  • Bardzo dobry aparat

Honor View20 – Minusy:

  • Brak ładowania indukcyjnego
  • Brak wodoodporności
  • Magic UI – a właściwie brak sortowania w menu
  • Brak jasnej informacji co czeka Honor w związku z niejasną sytuacją na linii USA/Google, a HUAWEI