Stany Zjednoczone wyraźnie opowiedziały się przeciwko Hauawei

Węgry wybrały Huawei. Na podobny krok nazywany w prasie „testem zaufania” zdecydowali się m.in. Czesi, Niemcy czy Norwegowie. Wielka Brytania również rozważa chińskiego dostawcę. Polska wybrała amerykańską radę wszystko wskazuje na to, że sieć 5G nad Wisłą powstanie bez udziału Huawei.

Główne zarzuty wobec Huawei dotyczyły wykorzystania danych w działaniach szpiegowskich. Polityka Donalda Trumpa była na tyle zdecydowana, że nakazał on amerykańskim firmom zaprzestanie współpracy z Huawei. W tle rozgrywa się przepychanka o to, kto zbuduje sieć 5G, która umożliwi m.in. stworzenie smart cities, czyli inteligentnych miast. 

5G – dlaczego to jest tak ważne?

Sieć 5G to warunek konieczny do urzeczywistnienia gospodarki 4.0. Dzięki niej przemysł będzie mógł zbierać i wykorzystywać znacznie większą liczbę danych, np. o konsumpcji danego dobra w czasie rzeczywistym, a to np. pozwoli na efektywniejsze planowanie produkcji, czy analizy sentymentów.  

Dla konsumentów 5G oznacza nie tylko możliwość wygodnego oglądania filmików w 4K, ale np. lepszy dostęp i bardziej transparentne informacje o komunikacji miejskiej. Przykładowo kierowca otrzyma informacje typu push, że ma przygotować się do stworzenia korytarza życia, bo właśnie ze szpitala wyjechała karetka i będzie jechać jego trasą.  To na początku, bo 5G docelowo umożliwi wprowadzenie autonomicznych pojazdów, czyli samochodów bez kierowców. 

Więcej aktualnych informacji na temat sieci 5G można znaleźć w specjalnej zakładce #5G na Fintek.pl.