Spółki nie ujawniły warunków, ale jest to transakcja typu asset deal. Monachijski fintech IDnow specjalizuje się w Identity Verification-as-a-Service, czyli weryfikacji tożsamości konsumentów jako usługi. Wśród klientów IDnow są m.in. solarisBank, UBS i N26. IDnow i Wirecard Communication Services współpracują już od ponad 5 lat – czytamy w informacji prasowej IDnow.

Wirecard jeszcze długo kojarzyć się będzie z największą aferą fintech w historii, ale nie każdy element tej firmy był zgniły. Obecnie spółka znajduje się na etapie wyprzedaży sreber rodowych, czyli rokujących spółek z grupy – w tym właśnie Wirecard Communication Services. Nie obędzie się też poważnej redukcji zatrudnienia – pracę straci ponad połowa z 1300 osobowej załogi.

IDnow kupuje to co najcenniejsze, czyli doświadczonych pracowników

O pracę jednak nie musi martwić się większość pracowników Wirecard Communication Services, którzy niejako spadają z nieba IDnow. Z powodu pandemii, a co za tym idzie – cyfryzacji absolutnie wszystkiego, problemem stała się dostępność mocy przerobowych by obsłużyć wszystkich klientów. Dzięki przejęci IDnow zyskuje, nie tylko technologię, ale przede wszystkim doświadczonych ludzi, którzy pomogą rozwijać usługi weryfikacji online.

Jeśli chcesz świadczyć usługi w sieci, to musisz znać swojego klienta, a w przypadku wielu biznesów jest też wymóg prawny – weryfikacja online jest zatem jednym z kluczowych elementów transformacji cyfrowej.

IDnow podkreśliło w informacji prasowej, że dzięki akwizycji będzie mogło poprawić i przyśpieszyć jakość usług – zwracając przy tym uwagę na wartość doświadczenia pracowników przejmowanej spółki. Z kolei dyrektor zarządzający Wirecard Communication Services Amra Blume dodaje, że w zasadzie jej zespół nie mógł lepiej trafić.

Wirecard w czerwcu 2020 roku stał się negatywnym bohaterem największej afery fintech w historii. Spółka dopuściła się poważnych nieprawidłowości, bo zgubiła ponad 1,9 mld EUR. Zarząd trafił do aresztu, a sama firma znalazła się w stanie upadłości. W tle mamy zarówno wątki kryminalne, jak i polityczne – oberwało się nawet Angeli Merkel.

Na zdjęciu Founderzy IDnow.