Ikano Bank zostanie przejęty przez spółkę matkę IKEA – Ingka Investment. Ikano i IKEA mają długą historię współpracy. Obie marki powstały w tej samej grupie założycieli i współpracują ze sobą od dawna. Ikano Bank był dostawcą usług finansowych dla IKEA w 8 krajach – także w Polsce.

IKEA przejmuje Ikano Bank i stawia na usługi bankowe

Ikano Bank powstał w pod koniec lat 80-tych z inicjatywy Ingvara Kamprada, założyciela IKEA. W Polsce bank działa od 2010 roku oferując usługi finansowe klientom szwedzkiej sieci meblowej. Ikano udostępnia między innymi kartę kredytową oraz kredyty ratalne. W czerwcu zeszłego roku współpracę z Ikano Bankiem i IKEA nawiązał fintech Autenti.

– Ta duża inwestycja w Ikano Bank jest istotnym krokiem dla Ingka Ivestment. Konsumenci i detaliści coraz częściej szukają rozwiązań bankowych opartych o nowoczesne usługi cyfrowe. Dlatego zamierzamy współpracować jeszcze bliżej z Ikano Bank, aby wesprzeć jego cyfrową transformację. Przesłuży się to naszym nowym i obecnym klientom – mówi Krister Mattsson, managing Director Ingka Investment.

Szwedzka spółka przejmie 49% udziałów Ikano Banku, a zawarta umowa pozwala na pozyskanie pozostałych 51% akcji w późniejszym czasie. Finansowe szczegóły transakcji nie zostały ujawnione.