Partner serwisu Visa dla biznesu

Ile kosztuje wyprawka szkolna? Przeciętna polska rodzina wyda 1718 zł

Fintek
Fintek
#e-commerce
Opublikowano: 20 sierpnia 2019, 10:32 Aktualizacja: 20 sierpnia 2019, 11:31

Blisko 70% rodziców planuje kupić wyprawkę w sierpniu. Tornistry, piórniki, zeszyty, podręczniki i ćwiczenia to duży wydatek – przeciętna rodzina wyda na ten cel ok. 1718 zł.

Ponad dwie trzecie tej sumy pochłoną ubrania, buty oraz przybory szkolne. Jak wynika z pierwszej polskiej edycji raportu „Wyprawka szkolna 2019”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, 69 proc. Polaków na szkolne zakupy wybierze się w sierpniu. Będą to przede wszystkim sklepy stacjonarne, choć część budżetu trafi również do sklepów online. W dziewięciu na dziesięć gospodarstw domowych w decyzjach zakupowych będą uczestniczyły również dzieci.

Co znajdzie się w zakupowych koszykach Polaków?

U 90 proc. ankietowanych będą to artkuły takie jak zeszyty, bloki, długopisy i ołówki, 86 proc. kupi odzież i obuwie, a 80 proc. podręczniki i książki. Niewiele mniej, bo 79 proc. Polaków zamierza sprawić dzieciom nowe tornistry i plecaki, a 42 proc. mundurek. Znacznie rzadziej będziemy inwestować w urządzenia komputerowe (skanery czy drukarki – 18 proc.), tablety (16 proc.) czy subskrypcje cyfrowe (15 proc.).

W dziewięciu na dziesięć przypadków wpływ na to jakie ubranie kupimy, mają dzieci.

Jak wynika z badania Deloitte, w tym roku przeciętna polska rodzina wyda na wyprawkę szkolną 1 718 zł. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem będzie to średnio 1 388 zł, z dwojgiem 1 898 zł, a z trojgiem 2 742 zł. – Początek roku szkolnego jest dużym obciążeniem budżetu domowego, a z drugiej strony ważnym okresem dla sieci handlowych. Dzieje się tak zresztą nie tylko w Polsce. Jak wynika z badania Deloitte w USA Amerykanie średnio na jedno dziecko mają zamiar wydać w tym roku 518 dolarów. W przypadku Polski będzie to około 300 dolarów. W takim porównaniu należy brać pod uwagę różnice w sile nabywczejpieniądza– mówi Michał Pieprzny z Deloitte.

Nie oszczędzamy na dzieciach

Ponad połowa rodziców (51 proc.) zamierza przeznaczyć na wyprawkę tyle samo pieniędzy, co w ubiegłym roku. W przypadku jednej trzeciej będzie to więcej, a 18 proc. zamierza wydać mniej niż przed rokiem. Główne powody wyższych wydatków Polacy upatrują we wzroście cen (64 proc.) i rosnących potrzebach dzieci (49 proc.). Z kolei w grupie, która planuje wydać mniej, malejące potrzeby dzieci są głównym powodem niższych budżetów szkolnych (57 proc.).

W badaniu Deloitte dziewięciu na dziesięciu badanych zamierza wnioskować o pieniądze z rządowego programu „Dobry Start”, czyli o 300 zł na szkolną wyprawkę. Z kolei 94 proc. rodziców deklaruje, że pomoc przeznaczy właśnie na zakup artykułów szkolnych.

Ale 300 zł to za mało

Osoby, które w sierpniu nadwyrężyły budżety wydatkami wakacyjnymi, albo poczekają z zakupami do września, albo sfinansują je z kredytu lub pożyczki. Z barometru Providenta wynika jednak, że z pożyczki ma zamiar skorzystać tylko 1% badanych.

Niemniej osoby, które mają zamiar skorzystać z sierpniowych okazji, mają do dyspozycji szeroki wachlarz ofert finansowania zarówno na rynku bankowym, gdzie można znaleźć promocję np. do karty kredytowej Citi Simplicity bank dokłada bonus w postaci 400 zł zniżki na hulajnogi Xiaomi. Klienci mogą też skorzystać z oferty pożyczek pozabankowych – spora część pożyczkodawców nowym klientom oferuje pierwszą pożyczkę za 0 zł.

złóż wniosek I otrzymaj 400 zł na hulajnogę

Po wyprawkę w sierpniu

Aby znaleźć odpowiednie artykuły szkolne i ubrania, odwiedzimy średnio cztery sklepy stacjonarne i trzy internetowe. W tych pierwszych spędzimy średnio 7,4 godzin, a w drugich 4,4 godziny. Zeszyty, długopisy i inne rzeczy, które przydadzą się dzieciom w szkolnych ławkach, a także ubrania i obuwie kupujemy przede wszystkim w sklepach stacjonarnych (odpowiednio 81 i 68 proc.) Podobnie z plecakami czy podręcznikami, choć w tych kategoriach nie widać już tak silnych preferencji. Podczas zakupów szkolnych najchętniej odwiedzimy księgarnie, dyskonty, sieciówki odzieżowe i hipermarkety.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

ile-kosztuje-wyprawka-szkolna-przecietna-polska-rodzina-wyda-1718-zl