Pełne wdrożenie PSD2 nastąpi teoretycznie 14 września, ale praktycznie na nowe usługi w ramach otwartej bankowości przyjdzie nam jeszcze poczekać. Pierwsze istotne zmiany dla klientów bankowości dotyczą zwiększenia poziomu bezpieczeństwa  przy dokonywaniu płatności i logowaniu do bankowości internetowej. Co do zasady, klienci będą musieli częściej potwierdzać transakcje PIN-em, a logując się do banku – podawać kod przesłany sms-em lub token za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku.

By otwarta bankowość mogła w ogóle mieć miejsce, banki muszą udostępnić podmiotom zewnętrznym – spełniającym odpowiednie wymogi i posiadające odpowiednie licencje, tzw. interfejs API. Za jego pośrednictwem programiści mogą podłączyć się do danych bankowych i oferować usługi swoim klientom.

ING Bank Śląski otwiera bankowość

ING Bank Śląski poinformował o udostępnieniu środowiska produkcyjnego do przekazywania danych w ramach otwartej bankowości. Nie jest to pierwszy bank, który tego dokonał. Od wczoraj dostawcy aplikacji zewnętrznych mogą podłączyć się do bankowego interfejsu API i świadczyć klientom banku usługi, w oparciu o zapisy dyrektywy PSD2.

Interfejs API oparty jest na standardzie PolishAPI, wypracowanym przez Związek Banków Polskich wraz z instytucjami płatniczymi i podmiotami trzecimi.

Pełna specyfikacja interfejsu wraz ze szczegółowym opisem zasad jego funkcjonowania jest dostępna w ramach tzw. portalu deweloperskiego. Serwis dostępny jest pod adresem.

– Otwarta bankowość to perspektywa która zmieni świat finansów. Dla klientów to przede wszystkim łatwiejsze zarządzanie swoimi finansami przy jednoczesnej kontroli nad udostępnianymi danymi – powiedział Marcin Giżycki, Wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego.