Partner serwisu Visa dla biznesu

Inkluzywna bankowość, czyli polityka dostępności dla osób z niepełnosprawnościami

Fintek
Fintek
#Santander
Opublikowano: 5 maja 2020, 17:39 Aktualizacja: 5 maja 2020, 17:39

W Polsce jest około 4,7 mln osób z niepełnosprawnościami, które mogą się zmagać z brakiem dostępności. Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej oraz Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych to okazja, by na te potrzeby zwrócić szczególną uwagę.

Santander Inkluzywność

5 maja Rada Europy obchodzi „Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej”, jednocześnie celebrujemy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Osoby z niepełnosprawnościami mierzą się z wieloma utrudnieniami, a przecież każda firma może wiele zrobić we własnym zakresie, by ułatwić im codzienne funkcjonowanie. W Santander Bank Polska zrozumienie i empatia towarzyszą również w identyfikowaniu i wdrażaniu rozwiązań odpowiadających na różnorodne potrzeby i preferencje. Bank stara się tworzyć inkluzywne środowisko pracy i wpływać na świat finansów, gdzie różnorodność staje się siłą intelektualną i emocjonalną organizacji.

Bank bez barier

Santander Bank Polska od wielu lat prowadzi program „Obsługa bez barier” – od blisko dekady rozwija dostępność dla osób ze zróżnicowanymi potrzebami. Ponad 30% placówek Santander Bank Polska ma certyfikat przyznawany oddziałom bez barier architektonicznych. We wszystkich placówkach banku znajdują się stanowiska do obsługi poza kolejką osób z widoczną niepełnosprawnością, mogą skorzystać z nich także kobiety w ciąży i seniorzy. W wielu placówkach klienci mają dostęp do przenośnych pętli indukcyjnych, które poprawiają komfort rozmowy osób słabo słyszących, korzystających z aparatów słuchowych. W 2017 roku Santander Bank Polska jako pierwszy bank w kraju wprowadził takie urządzenia do wybranych placówek.

Mówiące bankomaty

Bank systematycznie rozwija także sieć „mówiących” bankomatów – obecnie liczy 1350 urządzeń. Urządzenia te, poza wsparciem głosowym, ułatwiającym wypłacanie środków, aktywowanie karty czy zmianę PIN, mają także wyświetlacze o wysokim kontraście czy funkcję całkowitego wygaszenia ekranu. Lista takich bankomatów dostępna jest w wyszukiwarce placówek i bankomatów banku.

Klienci, poprzez kanał wideo, mogą także załatwiać sprawy w polskim języku migowym, a swoją bankowość internetową i mobilną bank audytuje pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Dodatkowo, od ubiegłego roku, klienci mogą korzystać z tzw. dostępnych, niespersonalizowanych dokumentów w wielu różnych formatach: pdf, audio, wideo w polskim języku migowym czy wydruku alfabetem Braille’a.

Usprawnienia w obsłudze to nie jedyne działania inkluzywnej bankowości. Bank organizuje warsztaty finansowe, współpracuje ze szkołami i uczelniami, ośrodkami integracyjnymi, organizacjami pozarządowymi oraz władzami lokalnymi. Chętnie włącza się w lokalne inicjatywy wspierające osoby niepełnosprawne w ich zainteresowaniach pozazawodowych.

Różnosprawni w pracy

Za sprawą programu Obsługa bez barier, stworzonego we współpracy z fundacjami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz projektu Różnosprawni, Santander Bank Polska skutecznie włącza się w przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i ekonomicznemu. Przełamując bariery, zwłaszcza te w dostępie do obsługi finansowej. Bank pomaga włączyć osoby z niepełnosprawnościami do oczywistego dla większości, a ciągle nie dla każdego dostępnego codziennego bankowania bez barier.  Więcej o „Obsłudze bez barier” na www.santander.pl/obb. Strona została przygotowana zgodnie ze standardem WCAG 2.0, czyli zbiorem rekomendacji, dzięki którym treści są dostępne dla jak najszerszej grupy użytkowników.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

inkluzywna-bankowosc-czyli-polityka-dostepnosci-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami