Jak zalogować się do IKP?

Nowy serwis administracji publicznej nosi skrót „IKP” od Internetowego Konta Pacjenta. Jak widać govtech w Polsce rozwija się z każdym miesiącem – ostatnio furorę robił system mObywatel, których w naszej opinii, chociaż nie jest idealny, to krytykowany był niesłusznie.

Internetowe Konto Pacjenta pozwala on na podgląd usług medycznych realizowanych w ramach NFZ. Do zalogowania się konieczne jest posiadanie potwierdzonego Profilu Zaufanego. Jeśli go nie masz, to nie czekaj – załóż je online, możesz to zrobić za pośrednictwem swojej bankowoście elektronicznej.

Obecnie Profil Zaufany to wręcz „must have” – absolutnie nie można bagatelizować potrzeby jego posiadania, szczególnie przez osoby, które korzystają ze smartfonów. Jeśli chcesz załatwić sprawę urzędową online, uzyskać dostęp do swojego profilu w ZUS-ie, czy jak w przypadku IKP – podejrzeć wystawione recepty, czy sprawdzić inne usługi medyczne – to bez Profilu Zaufanego tego nie zrobisz. No i czas w końcu to napisać – nareszcie Profil Zaufany działa tak, że logowanie za jego pośrednictwem jest równie wygodne co logowanie za pomocą wtyczki Facebooka. Dobrze skonfigurowany PZ naprawdę ułatwia życie, dlatego warto o to zadbać.

Internetowe Konto Pacjenta to usługa administracji publicznej, która pozwala na dostęp do swojej dokumentacji medycznej online. Sprawdzimy tu historię wystawionych recept, wizyt, a nawet dawki leków, które przepisał nam lekarz.

Wejdź na swoje Internetowo Konto Pacjenta i sprawdź swoje wizyty i skierowania. W ramach systemu możesz udzielić konkretnemu lekarzowi lub farmaceucie prawo do wglądu do swojej dokumentacji medycznej. To nie tylko sprawia, że w końcu wszystko znajdzie się w jednym miejscu i będzie czytelne dla każdego specjalisty, ale również pozwoli na zaoszczędzenie czasu zarówno lekarzom, farmaceutom i pacjentom. Efektywniejszy wywiad medyczny, sprawniejsza kontrola i wszystkie informacje widoczne jak na dłoni, to większa wydajność leczenia, trafniejsze diagnozy oraz więcej czasu dla innych (czyli bardzo pośrednio oznacza to krótsze kolejki).

Jedną z najlepszych funkcji jest możliwość udzielenia pełnomocnictwa bliskiej osobie. Wielu młodych ludzi bagatelizuje formalne korzyści płynące z małżeństwa, czyli możliwość reprezentowania interesu współmałżonka tudzież właśnie sprawowanie pieczy i kontroli na przebiegiem leczenia w sytuacji, gdy jest taka potrzeba. Oczywiście można udzielić pełnomocnictwa notarialnego, ale ciekawe ile osób od lat żyjących na kocią łapę tak zrobiło?

System IKP po części rozwiązuje ten problem, gdyż pozwala na wydanie elektronicznego pełnomocnictwa do dostępu dla bliskiej osoby do naszego konta IKP. Wymaga to jednak tego, by druga osoba również posiadała aktywne konto.

Jak działa e-Recepta?

Najpierw lekarz musi elektronicznie wystawić i podpisać receptę. Ma to swoje oczywiste przewagi, bo po pierwsze – jest ona czytelna, a po drugie – dużo trudniej ją podrobić, przerobić lub sfałszować.

W kolejnym kroku pacjent otrzymuje e-receptę drogą elektroniczną za pomocą e-maila lub sms-a. By było to możliwe, należy swoje konto zaktualizować o numer telefonu i adres skrzynki mejlowej. Gdy już otrzymamy receptę to możemy iść do apteki i ją zrealizować. Farmaceuta przepisuje kod z sms-a lub skanuje kod z wydruku informacyjnego i na tej podstawie wydaje leki.

E-recepty to autostrada do rozwoju telemedycyny w Polsce. Rozwiązanie jest wręcz stworzone do tego. Zwłaszcza, że oficjalnie komunikowaną funkcjonalnością jest możliwość otrzymania recepty bez konieczności fizycznej wizyty w gabinecie lekarskim.

IKP to nie to samo co Zintegrowany Informator Pacjenta

Chociaż wydaje się, że systemy są podobne, to jednak to nie to samo. Zintegrowany Informator Pacjenta ZIP jest ogólnopolskim serwisem udostępniającym historyczne dane o leczeniu i finansowaniu leczenia. Jest też informacja o składkach zdrowotnych (eWUŚ, czyli elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców).

Na IKP znajdziemy informacje o kosztach refundacji leków, tymczasem na ZIP teoretycznie powinno znaleźć się łączne podsumowanie kosztów wszystkich świadczeń zrealizowanych dla pacjenta w ramach NFZ. Niemniej, wydaje się, oczywiste, że migracja ZIP do IKP jest nieunikniona.

Cyfrowy rozwój platform typu e-Zdrowie to jeden z elementów strategii poprawy ochrony opieki medycznej i uszczelnienia poziomu wydatków. Nie jest żadną tajemnicą, że papierowy system sprzyjał „fraudom”, czyli nabijaniu wirtualnych usług medycznych na konto pacjentów, którzy nie mieli o tym pojęcia. Ale to nie uszczelnienie systemu jest tutaj najważniejsze – priorytetem jest wygoda pacjentów, którzy w końcu zyskali dostęp do platformy medycznej, która prócz funkcji informacyjnej daje jeszcze inne realne korzyści.