NFC (ang. near-field communication) to krótkozasięgowy radiowy standard komunikacji pozwalający na bezprzewodową wymianę danych na odległość do od kilku do kilkunastu centymetrów. Obsługa NFC stała się standardem wśród smartfonów z wyższej półki – urządzenie z Androidem może odczytywać informacje poprzez zbliżenie go do innego telefonu lub np. specjalnie zakodowanej tabliczki informacyjnej w muzeum. Technologia NFC wykorzystywana jest też do obsługi płatności zbliżeniowych.

W przypadku iPhone’a moduł NFC montowany jest od 2014 roku, lecz dotychczas wykorzystywany był jedynie w płatnościach zbliżeniowych Apple Pay. Teraz Apple jednak postanowiło to zmienić, rozszerzając możliwości NFC. Nowa funkcjonalność iOS jest szczególnie ważna dla przedsiębiorstw na co dzień wykorzystujących technologię NFC.

Czytaj także: Apple Pay jednak nie dla Polaków?

NFC kluczowe dla monitoringu temperatury

blulog_ios11_kompatybilny_z NFC_iPhonem_sprawdzisz_temperaturę_towaru

Jedną z koncepcji, w której niezbędne jest wykorzystanie technologii NFC jest system monitoringu temperatury opracowany przez firmę Blulog. Głównym elementem rozwiązania są rejestratory wielkości karty kredytowej dokonujące pomiaru temperatury w chłodniach, pomieszczeniach, kontenerach, pojazdach etc.

sprawdź ofertę apple

Przesył zebranych w rejestratorze danych, może odbywać się na dwa różne sposoby, w zależności od wykorzystanej w urządzeniu technologii – albo NFC (szybki, krótkozasięgowy przesył), albo RF (radiowy przesył). W przypadku wykorzystania technologii NFC rejestratory można zeskanować smartfonem w dowolnej chwili i tym samym sprawdzać temperaturę i historię temperatury przesyłki. W najbliższym czasie Blulog udostępni nową wersję swojej aplikacji kompatybilną z systemem iOS, zatem teraz tę samą czynność można będzie wykonać także za pomocą iPhone’a.

Monitoring temperatury oparty na NFC jest kluczowy dla funkcjonowania:

  • Branży spożywczej

Artykuły spożywcze ze względu na warunki, w jakich powinny być przechowywane i przewożone, można podzielić na trzy kategorie (wykroczenie poza te obszary oznacza rozwój groźnych bakterii): mrożonki (poniżej -18 °C), nabiał i masło (od 0 do 8 °C), ryby i mięso (od 0 do 4 ° C).

  • Służby zdrowia

Leki, szczepionki, krew i inne materiały biologiczne, by nie stracić swoich właściwości, muszą być przechowywane oraz transportowane w ściśle określonych warunkach – ich monitorowanie jest konieczne w trybie 24/7. Preparaty często muszą być przewożone z jednej placówki do drugiej (np. z przyszpitalnego laboratorium do oddziału lub z fabryki do aptek).

  • Branży logistycznej / transportowej

Firmy logistyczne na co dzień mierzą się z wyzwaniami przewożenia towarów o różnorodnej charakterystyce. Potrzeby klientów nie kończą się na transporcie produktów spożywczych, farmaceutycznych, lecz także chemicznych (roztwory, odczynniki, produkty zawierające żel, jak i medyczne środki biobójcze itd.).

Rozwiązanie od Blulog zostało już wykorzystane przez firmy z 45 krajów na całym świecie, m. in. w Europie Zachodniej (Francja, Monako, Belgia), ale też w bardziej egzotycznych rejonach świata, np. na Haiti, Wyspach Dziewiczych, Kongo i Polinezji Francuskiej.

PRZEJDŹ DO SKLEPU APPLE I CIESZ SIĘ NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI SPRZĘTEM